1165 terialen had (voornamelijk aan IJzerdraad) en met de krachten der bezetting rekening moest houden. De sterkte van het garnizoen was toch sedert Mei door ziekte en overplaatsing weder zoover verminderd, dat slechts 150 man beschik baar waren, .waarvan, zooals gezegd is, 1 officier en 53 man in de voormalige sociëteit verblijf hielden. Den 21en, 22en en 23en herhaalden zich de verontrustende berichten reden waarom de werkzaamheden tot het in stormvrijen toestand brengen van de militaire etablissementen met den meesten ijver wer den voortgezet. Den 24en was alles weder zeer vredelievend. De ex-sultan Taha zou (zoo luidde het spionnenbericht) kennis bekomen hebben van de plannen van zijn bloedverwant Raden Anom en daarover zoo verstoord zijn, dat hij hem ter verantwoording naar de bovenlanden had opgeroepen. De Rijksbestuurder was nog in de bovenlanden. Voorzeker een eigenaardige toestand! De Rijksbestuurder, de door ons benoemde ambtenaar, die tevens sedert den dood van den laatsten, door ons benoemden sultan, tijde lijk den sultan vervangt, laat niets van zich hooren, terwijl onze aartsvijand partij voor ons trekt en het zijn bloedverwant kwalijk neemt, dat hij ons alarmeert Den 25en werden deze berichten bevestigd, doch den 26en weder in zooverre tegengesproken, dat Raden Anom niet de geheele bende, maar slechts een gedeelte naar de bovenlanden had medegenomen- Den 270n ontving de militaire commandant om uur 's avonds van den controleur, tevens politieken agent, het bericht, dat er alwe der eene bende in de nabijheid van ons etablissement gezien was en dat hij spionnen uitgezonden had, om zich van de waarheid hiervan te vergewissen. Ongeveer 1 uur later kwam hij bij den militairen commandant in het fort en deelde dezen mede, dat de spionnen teruggekeerd waren en de meest geruststellende berichten van het hoofd van de kam pong, waar de bende gezien was, medegebracht hadden. Hij vond het dan ook onnoodig, om den nacht in de versterking door te brengen en nam zelfs zijne familie, die op het eerste veront-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 550