1171 "Wanneer men alle officieren der verschillende wapens indemniteit gaf voor de rijpaarden, die zij werkelijk bezitten, voordebereden wapens voor hoogstens twee, voor de onbereden wapens voor niet meer dan een; wanneer men daarbij alle hoofdofficieren bovendien fouragegeld gaf voor de trekpaarden, die zij, beneden een zeker maximum, er op na houden en wanneer men eindelijk dien laatsten maatregel tevens toepaste op die subalterne officieren zooals doctoren, eerstaanwezende genieofficieren, opnemers, enz., die door den aard hunner betrek king zich dikwijls moeten verplaatsen, zoodat het gebruik van een vervoermiddel voor hun dienst noodzakelijk wordt, zoude er dan iemand zijn, die zich in dit opzicht onbillijk behandeld kon achten? Ik geloof het niet. En, wil men niemand in zijne eenmaal verkre gen inkomsten verminderen, welnu, men passé de nieuwe regeling geleidelijk toe: op de na zekeren datum nieuw aan te stellen officie ren terstond; op de overigen bij de eerstvolgende bevordering. Denkelijk zoude eene dergelijke regeling beter doel treffen dan de rijcursussen, die thans in enkele garnizoenen voor een beperkt getal onbereden officiereu worden opengesteld. Men zoude dan van een kapitein, die den hoofdofficiersrang na derde, in billijkheid kunnen verwachten, dat hij een eigen rijpaard hield en zich daarop oefende. Men zoude geene spottende entrefilets in de dagbladen aantreffen als dit: „Morgen ochtend zal door het 9e bataljon infanterie voor den af- „deelingscommandant uit de bataljonsschool worden geëxerceerd. Bij „die gelegenheid moet een paard der cavalerie tegenwoordig zijn, waar- „op de respectieve compagniescommandanten van het bataljon om „beurten hun rijkunst moeten toonen." (1) Men zou eindelijk bij parades niet meer het grootste gedeelte der belangstellende oogen zich zien richten naar de gangen, waarin de een of andere bataljonscommandant of ander hoofdofficier zich beweegt, in gespannen verwachting, om het antwoord te krijgen op de vraag, of hij al dan niet het evenwicht zal weten te bewaren. Ik heb u beloofd niet over dit onderwerp uit te weiden en ga dus tot een ander overik zoude er anders waarlijk over aan 't mopperen kunnen raken. Dagbl. v. Ned. Indië van 10 Sept. 1885.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 556