1174 dant gereed, om onder de officieren van het korps zonder pressie ziet u, want de heeren moeten het van harte willen eene beweging op touw te zetten, ten einde aan den vertrekkende, hunnen algemeen geachten chef, een bewijs van aandenken te geven. Yan de 100 malen is dit 99 keer een album met portretten of een zilveren inktkoker. Op de voorzijde van het album moet een plaat aanwezig zjjn met oene aandoenlijke inscriptie, welke den graveur tot snilckens toe beweegt en in het album komen rangsgewijze de officieren voor, die het ver trek van hunnen chef zoo recht verdrietig vinden. Zoo althans is de regel en van eene uitzondering op dien regel, bij voorbeeld van eene rangschikking van hen, die wèl en anderen, die niet op hoog bevel van dienzefden chef in de doos gezeten hebben, is mij nog nimmer iets ter ooren gekomen. Een ander voorbeeld. De kolonel W. gaat heen en de onder hem dienende tweede luitenants verroeren zich geen zier met het oog op dat vertrek. In de onderste lagen van de officieren in het betrokken comman- dement is het bladstil. Geheel anders is dit bij de luitenant-kolonels. Deze namelijk zijn overeengekomen, om eens vertrouwelijk met een of meer majoors te rade te gaan, of men aan den vertrekkenden kolonel niet eenige bij zondere attentie zou behooren te bewijzen, b. v. door hem een album of een inktkoker te geven. Maintenant le tour est fait. Binnen enkele uren komt er deining in den kapiteinsrang en weldra staat de geheele kudde luitenants onder de wapenen, om zich de kameraadschappelijke, geheel vrijwillige aderlating te laten welgevallen. Yan de meedoeners zijn er voorzeker velen, die gaarne van de partij zijn, maar er zijn er ook, die alleen meegaan, omdat zij het niet durven nalaten. En daaromwaarde redacteurheb ik het land aan al die ca- deaux aan vertrekkende chefs. Die cadeaux zijn bovendien anti militair in strekking en zin. Die cadeaux of, wil men, die stoffe lijke bewijzen van aandenken zijn, het is waar, in enkele gevalien de sprekende getuigenissen van den ouverdeelden eerbied en de

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 559