BOEKBEOORDELING. Raadgevingen aan jonge Officieren van het Nederlandsch-Indiaehe Leger. Als feest geschenk aan mijnen zoon bij zijne benoe ming tot 2en Luitenant bij dat Leger. Breda, Broese Comp. 1885. De oud-hoofdofficier van het Nederlandsch-Indische leger Brutus, die reeds door verschillende pennevruchten, ook in dit Tijdschrift, zijne voortdurende belangstelling bleef toonen in het leger, dat hij verliet, geeft in dit werkje een nieuw en deugdelijk bewijs, dat de belangen van dat leger en zijne officieren hem steeds na aan 't hart zijn blijven liggen. Hij behandelt daarin achtereenvolgens de aanstelling tot officier, de intrede in de samenleving, den eed, de toebereidselen voor de reis naar Nederlandsch-Indië, de uitrusting, de reis zelve, de aankomst en de intrede in het korps en geeft daarna eene reeks zeer behartigenswaardige wenken omtrent het maatschappelijk leven in Indië, den dienst en zijne verplichtingen, de krijgstucht, omgang met kameraden, kameraadschap en korpsgeest. Aan het slot is eene opgave gevoegd der artikelen, henoodigd voor eene Indische uitrusting voor een ongehuwd officier. Bij het kennisnemen van den inhoud wordt men aanstonds herinnerd aan de bekende Hollotoaijpillen voor een jong officiernu ruim vijfendertig jaren geleden in 't licht verschenen. De schrijver deelt echter in zijne voorrede mede, dat hij niet beoogd heeft, daarvan eene reproductie te leveren. Moge ook, zegt hij, het in grediënt grootendeels hetzelfde zijn gebleven, ik heb mijne eigene wijze van mengen en bereiden gevolgd en dit geeft mij voldoende gerustheid, dat ik, zooal niet van navolging vrij te pleiten, toch van plagiaat niet te beschuldigen zal zijn. Werkelijk is zijn geschrift, hoewel over 't algemeen van dezelfde strekking als het evengenoemde, in geheel anderen trant geschreven, afgescheiden van de speciaal Indische -tint, die het natuurlijkerwijze moet bezitten. Spreekt in de Ilollowaypillen de leermeester tot zijn leerling

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 563