1183 Scheikunde. 1. Bij eene scheikundige verbinding wordt warmte opgewekt; hoe bewijst gij dit? (3/4 uur). 2. Hoe zijn de chemische verbindingen samengesteld? (3/4 uur). 3. Hoe worden de elementen verdeeld en waarop berust hoofdzakelijk die verdeeling? (3/4 uur). 4. "Wat weet gij van de nomenclatuur der oxyden, zuren, basen en zouten? (3/4 uur). 5. Wat verstaat men onder oxyden, zuren, basen en zouten? (3/4 Talen. Als voor den tactischen cursus. Nog iets over Tjilatjap. In N°. 9 van dezen jaargang van dit Tijdschrift namen wij met ge noegen kennis van het opstel „Een woord in het belang van het garni zoen te Tjilatjap"; in zooverre althans met genoegen, dat daardoor blijkt dat meer en meer de aandacht wordt gevestigd op een, te Tjilatjap be- staanden toestand, waarop door de dagbladen in den laatsten tijd herhaal delijk en zonder eenige overdrijving is gewezen en waarin het dringend noodig is dat verandering korne. Toch kunnen wij niet nalaten, den schrijver van genoemd stuk te wij zen op eenige onjuistheden in zijn opstel en tevens op denkbeelden, die den toets van recht en billijkheid niet kunnen doorstaan. In de eerste plaats de beschrijving van het kampement te Babakan, zoowel wat gezondheidstoestand als inrichting betreft. De bewering, dat men te Babakan veel minder aan koortsen is bloot gesteld dan te Tjilatjap, omdattijdens de commissie van proefneming aldaar werkzaam was, bijkans niemand van het detachement zich wegens koorts behoefde ziek te melden, is niet geheel juist. De commissie van proefneming is med°. 1880 van Babakan vertrokken, toen het terrein aldaar voor de practische oefeningen der veld- en bergbatterijen werd af gestaan. Nu is het boven allen twijfel verheven, dat ook de gezondheids toestand te Tjilatjap, tot dat jaar ongeveer, op verre na zoo ongunstig niet was als thansde hevige koortsepidemiën dateeren eerst van de jaren 1882 en 1883. Zijn wij tevens wel ingelicht, dan moet uit een onderzoek, daaromtrent door deskundigen ingesteld, zijn gebleken, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 568