1184 Babakan in dat opzicht niet veel beter is dan Tjilatjap. Ook het klimaat te Babakan is verre van aangenaam; wij kunnen althans een klimaat niet aangenaam noemen, waar onafgebroken een sterke wind heerscht, zoodat het zand overal wordt ingejaagd; de boomen in den omtrek zijn steeds dor en bladerloos als een gevolg van den hevigen wind. Het logies is er verre van fraai of doelmatig; integendeel, bij het beschouwen van het logies voor officieren kwam de vraag bij ons op, hoe het toch mogelijk is, dat dergelijke hokken tot verblijf aan officieren kunnen worden aangewezen. Van afzonderlijk logies voor officieren is geen sprake. De kamers zijn onder één dak, terwijl de wanden der vertrekken uit gevlochten bamboe bestaan, zoodat er dus van eenige vrijheid in zijn eigen vertrek en dit moet toch bij afzonderlijk logies bestaan geen sprake is. Al het houtwerk, zooals deuren, ramen, enz. is geheel vervelooskortom het geheel heeft een onooglijk aanzien. De gemeenschappelijke eetzaal is in denzelfden trant. De noodige keukens, badkamers en privaten zijn ook niet aanwezig, o. a. zijn er slechts twee badkamers en twee privaten en dat voor een tiental zoogenaamde officierswoningen. En daarin zou schrijver de officieren van Tjilatjap van 15 October tot 15 Juni, zegge acht maanden, willen doen verblijf houden tegen ver goeding van huishuurindemniteit. Het idee is wel mooi, doch wij vermeenen dat alle officieren, en met recht, er veel op tegen zouden hebben, om op die voorwaarden acht maanden, en dat nog wel in den ongezonden moesson, als het ware in een kazerne door te brengen. Men versta ons wel; waar de urgentie bestaat, om op die wijze te wonen, zooals o. a. bij expeditiën, op posten, enz., zal geen officier daartegen bezwaar maken om de eenvoudige reden dat het niet anders kan hier bestaat echter die urgentie niet. In stede van al dat schipperen, dat voorstellen om troepen heen en weer te doen trekken, moesten flinke, afdoende maatregelen genomen worden: de positie Tjilatjap ontruimen met achterlating' van een klein bewakingsdetachement, dat periodiek wordt afgelost. De spoorweglijn Tjilatjap Djocjacarta zal binnen zeer korten tijd wel zooverre voltooid zijn, dat bij eene eventueele, spoedig noodig geacht wordende bezetting dei- positie, de daartoe bestemde troepen spoedig genoeg kunnen overgevoerd worden, om tijdig ter plaatse te zijn. Bovendien schijnt schrijver niet te weten, dat aan zulk heen en weer trekken voor officieren groote bezwaren en onkosten zijn verbonden. Waar moet o. a. het meubilair der officieren, die den westmoesson te Babakan zullen doorbrengen, gedurende dien tijd te Tjilatjap worden geborgen F

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 569