669 eieren gebraden moeten worden als toespijs bij het middageten, en de kok om half 3 komt vertellen dat 20 eieren bedorven zijn, dan wordt het lastiger, vooral wanneer 't gebeurt op den laatsten van de 5 dagen, of wanneer geen eieren meer te koop zijn. Welnu dat is de practijk. En de onderwijzer kan zijn leerling eenigszins daarop voorbereiden, maar 't blijft niettemin theorie wat hij leert. Van de practische opleiding voor korporaal van de week en escou- ade-commandant kan ten eenemale geen sprake zijn, daar het veel grooter aantal ongegradueerde scholieren zelfs de mogelijkheid buiten sluit ieder een beurt te geven. In meerdere of mindere mate geldt het bovenstaande ook den commandant eener wacht, vooral van eene kampementswacht, den planton cantine en den planton keuken. Hoe men de kaderschool ook wil inrichten, de opleiding zal de exercitiën buiten beschouwing latende voornamelijk eene the oretische blijven, en 't zal nu afhangen van den individu, of hij dadelijk in practijk zal kunnen brengen, wat hem in theorie werd geleerd. Niet iedereen is dat gegeven. En evenals men ziet dat een korporaal zijn recrutenschool letterlijk uit 't hoofd opdreunt en niet temin niet in staat is een recruut behoorlijk het rechts- en linksom maken te leeren, evenzoo zal het kunnen gebeuren dat de sergeant, die pas bevorderd werden u de verplichtingen van sergeant van de week punt voor punt zal opnoemen, in de compagnie flaters begaat, die men van goed kader niet mag verwachten. Met die omstandigheid dient rekening gehouden te worden. Wordt er een fout begaan, dan zal een goed woord een beteren invloed uitoefe nen dan een uitbranderof eene bestraffing. Immers het jonge kader behoeft nog zooveel leiding en een begane fout is immers niet altijd een gevolg van onverschilligheid of onwil Wordt daarmee wel rekening gehouden? Ik heb jonge onderofficieren en korporaals gezien, die van de eene straf in de andere raakten, omdat men te hooge verwachtingen omtrent hen gekoesterd had en de leidende gedachte was: Je bent van de kaderschool en je moet dubbel zoo goed, dienen als een ander.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 56