1185 Moet dat onbewaakt in hunne woningen worden achtergelaten, of wel moeten zij vóór hun vertrek naar Babakan vendutie houden, om zich daarna bij terugkomst te Tjilatjap weer opnieuw te kunnen inrichten? Verder zijn wij het niet met den schrijver eensin zijn wenach, om zoo min mogelijk gehuwde officieren te Tjilatjap te plaatsen een dergelijke maatregel toch strijdt tegen alle gevoel van recht en billijkheid. De Re geering zoude dus, erkennende dat Tjilatjap hoogst ongezond is, uitsluitend, voor zooverre zulks mogelijk is, ongehuwde officieren aan die ongezonde invloeden moeten blootstellen, tegen een vergoeding van b. v. f 50. 's maands voor een luitenant. Waarlijk, het idee is fraai. Het is echter gelukkig, dat de Regeering tot nog toe dergelijke dwaze denkbeelden niet is toegedaan, om n. b. ongehuwde officieren aan onge zonde invloeden bloot te stellen en desnoods op te offeren, ten einde eenige passagegelden te besparen. Waar zoude het heen moeten, indien dergelijk onderscheid werd gemaakt tusschen gehuwde en ongehuwde officieren De „quaestie Tjilatjap" is dus nog niet opgelost en de drinkbeker, om Tjilatjap voorgoed te moeten verlaten na alle schatten die daaraan (noodig?) ten koste zijn gelegd, kan ook niet voorbijgaan, tenzij men tot de overtuiging kome dat het, tot het nemen van afdoende maatregelen, beter is, zich in eens eene flinke uitgave te getroosten, dan al die herhaal de kleine uitgaven, die toch niet tot verbetering leiden en ten slotte zul len blijken meer te bedragen dan de uitgaaf in eens. Tjilatjap, Oct. 1885. F. Uit onze Atjeh-guerilla. a. De afkomende nachtwacht van het blokhuis Lama-ra op 11 Augustus 1885. Op den llon Augustus, 's morgens te 6*- uur, had de veldontdekking van Ketapan Doea, sterk 25 man, stelling genomen op ongeveer 500 pas sen van het blokhuis Lamara, ten einde de afkomende nachtwacht van daar in te wachten. De nachtwacht, bestaande uit de Europeesche fuseliers Stalder en Le- reveld, den Amboineeschen fuselier Mautang on de Inlandsche fuseliers Paidin, Ronodipo en Ronodikromo, marcheerde ten ongeveer 6 ure uit het blokhuis af en nam haren weg langs de spoorbaan. De manschappen liepen met geladen geweren op twee gelederen uit de flank, de rails tusschen de beide gelederen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 570