670 Zoo'n opvatting is doodend. Ze ontmoedigt, ze dooft de ambitie uit en ze wekt den spotlust op van het kader, dat niet op de kader- scliool zijne opleiding genoot. In plaats van beterschap oogst men onverschilligheid in; militaire deugden, die met inspanning op de kaderscholen werden ingeprent, worden langzamerhand, als ballast over boord gegooid en de mismoedigde, die met een goeden wil begon, eindigt met zijn dienst te doen, „omdat hij er anders bij is". Een treurig verschijnsel Laat ons nu nagaan welken graad van geoefendheid in de eigenlijke practische oefeningen de leerlingen van de kaderscholen hebben bij het verlaten van die inrichting. Yoor den graad van Europeesck sergeant wordt vereischt: het goed exerceeren in de reenden- en compagnieschoolhet kunnen op- treden als groeps- en sectiecommandant in de 2e afdeeling tirailleur - school en in de verschillende functiën, die den sergeant bij den „velddienst kunnen opgedragen worden en het instructie geven in de „reenden- en de le af deeling der tirailleur school.'''' Yoor den graad van Europeesch korporaal wordt vereischt: „het „goed exerceeren in de reenden- en compagnieschool en in de le af- „ideeling der tirailleurschool, het kunnen optreden als groepscommandant bij het tiraïlleeren en in de verschillende functiën, die den korporaal bij den velddienst kunnen opgedragen worden en liet instructie geven „in de le afdeeling recrutenschool." Bovendien moet het kader in staat zijn in de Maleische taal de instructie te geven in de recruten- en tirailleurschool. Bij de samenstelling van het programma van examen heeft men het exerceeren in de bataljonsschool niet genoemd. Waarschijnlijk ging men daarbij uit van het denkbeeld, dat de verplichtingen van het kader bij de exercitiën in de bataljonsschool slechts weinig af wijken van die bij de oefeningen in de compagnieschool. Niettemin laat 't zich hooren, dat de scholieren toch afzonderlijk in de bataljons school dienen geoefend te worden. Artikel 17 van het reglement op de kaderscholen bepaalt trouwens, dat de commandanten der depot-bataljons zooveel mogelijk zullen zorg dragen, dat de élèves in die school geoefend worden. Ik heb hier in 't hijzonder het oog op de kaderschool van het 2e depot-bataljon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 57