1195 Het debarkement begon met de troepen aan boord der „Soerabaija", terwijl de compagnie infanterie aan boord van de „Metalen Kruis", de artillerie, ambulance en dwangarbeiders eerst in den vroegen mor gen van den volgenden dag (den 17en) ontscheept werden. Hoewel men Atjehsche prauwen ingehuurd had, om het debarkeeren te bespoedigen, waren er toch geen voldoende middelen, om de ge- heele colonne in eens te ontschepen, vooral daar met de overscheping der troepen in en uit de prauwen, die de Pasei rivier opvoeren tot Kota Kloembang, veel tijd verloren ging. Ten 2l/3 ure was de colonne-commandant met zijn staf en 4com pagnieën (2° en 3e bataljon) nabij Kota Kloeinbang gedebarkeerd, en marcheerden deze troepen naar Kota Karang, alwaar de colonne Perné zich bevond. Ten noordwesten der benteng werd door de nieuw aangekome- nen het bivouac betrokken in carré-stelling. Het terrein was hoog en vlak, terwijl de onmiddellijke nabijheid der rivier de waarde als bivouacstelling zeer zou verhoogd hebben, zoo niet talrijke krengen, die de rivier afdreven, haar water hadden verontreinigd. De veepest heerschte in Pasei. De marine voorzag de colonne van drinkwater, omdat men uit de putten, die gegraven werden, slechts brak water kreeg. Eveneens werden de troepen den 16en nog door de marine gevoed. Het commando over de colonne Perné werd nog dien dag door den majoor Coblijn overgenomen. De veiligheidsmaatregelen voor den nacht werden op eene zeer eenvoudige wijze geregeld, u. 1. door de compagnieënna aftrek eener kleine reserve, welke zich achter het midden der compagnie plaatste in groepen van 4 man te verdeelen, waarvan ieder man 3 uur schil derde en zijn opvolger zelf wekte; voor elke sectie werd een korporaal en voor elk peloton een sergeant bestemd, om voor de waakzaamheid der schildwachten te zorgen. Achter elke flank van het carré was een officier (luitenant) op wacht, terwijl het geheel gesurveilleerd werd door een kapitein. De 9 gewapende sloepen onder bevel van den luitenant ter zee le klasse Stakman Bosse, die op brandwacht in de rivier lagen, dekten

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 580