1198 - het initiatief nam en tegen den vijand oprukte, om wraak te nemen over het verbranden van eenige huizen in eene door hen verlatene kampong. Omstreeks 10 uur bracht de chef van den staf bevelen van den bevelhebber, die in substantie hierop neerkwamen: Benteug Kota Karang wordt gedurende het ageeren der colonne bezet door eene marine-landingsdivisie. Den colonne-commandant wordt opgedragen voor dien troep in tijds het eten te doen bereiden en te voorzien van dwangarbeiders en kookketels. Voor de colonne, die den volgenden morgen den 19en moest oprukken naar het eerste object Blang Pria, zou één dag vivres worden medegenomen. Ransels moesten in het bivouac worden achtergelaten. Zr. M>. stoomschip Soera- baija werd tot ziekenschip bestemd, tot na aankomst van het stoomschip Graaf van Bijlandt. Tegen 11 uur ongeveer kwam de Bevelhebber in het bivouac aan, en om 121 /4 uur had eene bijeenkomst bij ZHEG. plaats, waarbij alle officieren tegenwoordig waren. Door den bevelhebber werd het doel van den tocht en wat daarmee in verband stond uiteengezet en er op gewezen, dat een snelle afdoening van zaken in het Gedongsche zeer te wenschen was, vooral omdat de troepen ook bestemd waren, om Passangau te tuchtigen en een lange afwezigheid van Groot Atjeh van een zoo groote macht niet raadzaam was. Het overige gedeelte van den 18en werd besteed tot het in gereed heid brengen van al wat noodig was voor den tocht en werd daarvoor door den colonne-commandant de navolgende order uitgegeven: „Morgen ochtend om 3]/2 uur zal de geheele colonne oprukken. „Zij bestaat uit de volgende troepenmacht: „2 compagnieën van het 2e bat., sterk 10 officieren en 273 min dere 'militairen „3 compagnieën van het 3" bat., sterk 11 officieren en 320 min- „dere militairen; „3 compagnieën van het 14e bat., sterk 8 officieren en 358 min- „dere militairen; 1 bespannen en 1 onbespannen sectie artillerie en 2 mortieren, sterk „3 officieren en 71 mindere militairen, 13 paarden en 6 muildieren; „een detachement mineurs en sapeurs, sterk 19 mindere militairen „ambulance, sterk 2 officieren, 9 mindere militairen en 60 tandoes

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 583