1203 pagnie der laatste colonne tegen vijandelijkheden uit kampong Baijoe. Deze kampong bleef echter onzijdig. De geheele macht rukte nu in zuidelijke richting voort, ten einde Blang Pria door een omtrekking van de noord- en westzijde te nemen. Gedurende den opmarsch werd uit Olir Blang, Gedei Gedong en Blang Pria een levendig geweer- en geschutvuur door den vijand on derhouden. Kalm en vastberaden bleef de troep doormarcheerenvan tijd tot tijd werd halt gehouden, om 's vijands vuur uit Blang Pria door sal vo's der infanterie en geschutvuur tot zwijgen te brengen. De carré- formatie werd door alle compagnieën aangenomen, behalve door die welke de koelies en dwangarbeiders dekten. Bij een der halten werden twee stormcolonnes geformeerd ieder sterk 11 /2 compagnie waarbij het detachement mineurs en sapeurs was ingedeeld. Het vaandel van het 14e bataljon werd in het mid den van een der colonnes geplaatst. Op 200 passen van de versterking Blang Pria gekomen, werd door eene linksche frontverandering het aanvalspunt omgetrokken, zoodat de beide stormcolonnes recht daarvoor kwamen te staan. De artillerie nam onder eene goede dekking stelling daarachter, terwijl de twee compagnieën van het 2e en 3e bat. in reserve werden gehou den. Evenwijdig aan de westerface der versterking bleven twee compagnieën post vatten, om den vijand gedurende de omtrekking in front bezig te houden. Nogmaals werd de versterking door een hevig geschut- en geweer- - vuur geteisterd, waarna het commando tot stormen werd gegeven. Met de meeste onverschrokkenheid rukten de beide colonnes voor waarts en waren, hoewel de vijand zijne stelling hardnekkig verde digde, spoedig binnen de versterking. Een 50tal vijanden, zich niet willende overgeven, trachtten zich met den klewang in de vuist een doortocht te banenallen sneuvelden. De vijand liet in en om de versterking 188 dooden achter. Nadat de versterkte kampong van vijanden gezuiverd was, rukte langzamerhand de geheele colonne er binnen en werden direct maat regelen genomen, om tegen een onverhoedschen aanval gedekt te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 588