671 Evenmin wordt aangegeven een zekere graad van bedrevenheid in liet schijfschieten en het afstanden schatten. Wij mogen echter veilig als eisch aannemen, dat het kader vertrouwd zij met de dienst regeling bij die oefeningen, en vooral met de voorbereidende schiet oefeningen. Het ligt niet op onzen weg om te onderzoeken of de gestelde eischen de juiste zijn. Het programma van examen is door het Legerbestuur vastgesteld, en het is nu maar de vraag of het kader, dat de kaderschool verlaat, aan de daarin gestelde eischen voldoet. Wanneer wij nu nagaan, dat de leertijd 3 maanden duurt, dat van dien leertijd nog geen 60 dagen voor de oefeningen beschikbaar blij ven, dat de meeste korporaals, die op de kaderschool geplaatst wor den, niet voldoen aan de eischen voor hun graad vastgesteld, dat van de europeesche fuseliers slechts enkelen goed maleisch spreken en ongeveer J/3 nog geen jaar in Indië zijn, dat het oefeningsterrein voor het tirailleeren en den velddienst op een afstand van minstens 3 kwartier van het kampement is gelegen, en eindelijk dat sedert het opheffen van de le klasse [onderofficieren] het aantal surveillanten bij de onderlinge instructie zich bepaalt tot de 4 onderofficieren instruc teurs dau behoeft het geen betoog, dat eene opleiding gedurende 3 maanden zoodanig, dat het afgeleverde kader aan al de gestelde eischen voldoet, eenvoudig een hersenschim is. Nu is 't waar dat de scholieren langer dan één kwartaal op de kaderscholen kunnen blijven, maar 'tis duidelijk dat, indien zulke gevallen niet tot de uitzonderingen behoorden, men spoedig voor een verbazend incompleet aan kader zou staan. Q. toont in zijne beschou wingen over de werking der kaderscholen aan, dat bij het vaststellen der formatiecijfers, het Legerbestuur moet hebben gerekend op 10°/o niet geslaagden, d. i. niet geslaagden na een leertijd van 3 maanden. Alzoo, de normale leertijd is 3 maanden, en die tijd is onbetwist baar te kort. Wat moet er nu gedaan worden? Strikt vasthouden aan de gestelde eischen, en daarmee het incom pleet van maand tot maand zien aangroeien Ik heb er wel hooren beweren, dat een streng vasthouden aan het programma het middel zou zijn om de Regeering voor feiren te stellen en haar te dwingen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 58