1-211 dat regeeringsoptimisme nog aanzienlijk grooter dan thans en sedert dien tijd, zulks moet erkend worden, durven enkele ambtenaren van lagere drukking weieens van mindere gerustheid op dat punt blijk geven, evenals ten onzent de oorlog met Atjeh eenige optimisten van deze hunne kwaal genezen heeft. Wat men evenwel na 1857 in Londen gedaan heeft, om het Britsch- Indisch leger krachtiger dan voorheen te maken, is door onze ministers in den Haag trouw consequent nagelaten geworden, en in zooverre ja! bestaat er wel eenig verschil in de Engelsche militair- politieke beweging van die dagen en het rustig, rustig, rustig stil zitten onzer regeermannen. Laat ons intusschen niet vooruitloopen, Engeland lijdt hebben wij gezegd evenzeer aan regeeringsoptimisme als Nederland en is zulks voor Albion aan den eenen kant lichter te verklaren, omdat zijn wijze van bestuur der koloniën immer wars van alle schraap zucht is geweest, waardoor het overheerde volk in den loop dei- tijden van zelf eene minder vijandige natuur tegenover het opper bestuur aangenomen heeft, aan den anderen kant moet niet voor bijgezien worden, dat naast het Britsch-Indisch leger in Hiudoestan niet minder dan 360000 soldaten aanwezig zijn, die, zonder zich aan vaandelontrouw schuldig te maken, zich tegenover den Britsch- Indischen soldaat kunnen stellen. Engeland zit, met andere woorden, tot over de ooren in zijn Mang- koe-Negoroanen en Pakoe Alammers, de tot heden toe door de beide, hier aangeduide Javaansche legioenen in waarheid betoonde goede trouw niet in het minst te na gesproken. Het is hier de plaats, iets meer van die Inlaudsche korpsen in algemeenen zin te zeggen, dewijl wij ze liever in het geheel niet in eenige kolonie zouden begeeren te zien, Yan waar komen al die barisans, legioenen of hoe zij heeten mogen He Begeering geeft hare toestemming tot het oprichten en onder houden van een zoogenaamd Inlandsch korps en steunt zelfs dien maatregel door het verleenen van eene jaarlijksche subsidie van een of meer tonnen gouds, omdat zij aan het hoofd van dat korps kan plaatsen een Pangeran, wiens trouw aan het gouvernement werke lijk boven allen twijfel verheven is en wiens politieke gevoelens te-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 596