1212 genover die van andere Inlandsche vorsten der Regeering zelfs kun nen te stade komen. In tijden van nood zal men dus op dat „Inlandsche korps" mogen rekenen, om het koloniale leger bij te staan. Tot zoover is alles uitmuntend. Het korps wordt goed geoefend en men hoort een 30tal jaren na de oprichting zelfs een legercommandant verklaren, dat het korps in exercitie, evolutie, militaire houding, enz. met een bataljon of re giment van het eigenlijke leger gelijk te stellen is. Het hoofd van het legioen of Inlandsch korps is echter sterfelijk, zijn zoon en kleinzoon, die elkander achtereenvolgens het oppercommando van dat korps zien toevertrouwd, evenzoo en nu eindelijk komt er aan het hoofd er van een andere prins, wiens gehechtheid aan de Britsche ot eene andere kroon een klein beetje gewantrouwd wordt. Middelerwijl is ook de algemeene politieke toestand in de kolonie minder bevredigend geworden en rrrrrtplotseling staat een deel van Hyderabad, Java, Bhopal, Ba- hawalpur ofeen ander land in volle vlam met het, een 50 jaar geleden, met zulke beste regeeringsbedoelingen opge richte legioen er bij. De goede geoefendheid van dat korps in Hyderabad of elders, waarover men zich destijds zoo verblijdde, is nu op eens noodlottig voor het eigenlijke leger. En daaromweg met al die bij legertjes van Inlandsche vorsten Onze Madoereezen met hunne barisans zullen er de Kederlandsch- Indische regeering voor danken en onze Javaantjes in de Vor stenlanden wellicht ook, terwijl door de opheffing dezer korpsen eene som van eenige honderd duizenden zou komen vrij te vallen, waar van een ïïederlandsch Minister van Koloniën kan watertanden. Doch keeren wij naar Albion's kolonie terug, waar dan toch reeds gedurende tal van jaren eene bevolking van 190 millioen zielen, van af kaap Comorin tot aan de bergtoppen van den Himalaya, door een Engelsch legertje van 3000 burgerambtenaren en 20 maal zooveel Europeesche militairen in toom gehouden wordt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 597