672 - tot het provoceeren van maatregelen, ter uitbreiding van formatie en leertijd. Men vergete echter niet, dat het hier weer een quaestie van geld is, dat de Regeering van Nederlandsch-Indië daarin geene be schikking kan nemen, dat dus met het provoceeren van de noodige maatregelen veel tijd gemoeid is, en dat intusschen het groote incom pleet zwaar drukt op het overige kader, zeer zeker ten nadeele van den dienst en ten ongerieve van compagniescommandanten en luitenants der compagnie en van het kader zelf. Men dient dus wel te schipperen De moeilijkheid van dat schipperen bestaat nu daarin, dat het on derricht op de kaderscholen zoodanig moet worden geregeld, dat het af te leveren kader, zoo niet geheel, dan toch in genoegzame mate in den nieuwen graad voldoet, en dat de grond gelegd ivordt om van hen goede onderofficieren en korporaals te maken. Woekerende met den beschikbaren tijd is't nu de vraag, aan welke oefeningen meer en aan welke minder gewicht gehecht moet worden. Te rade gaande met hetgeen den iudischen soldaat 't meest te pas komt, is men geneigd de oefeningen in het schieten, het tirailleeren en den velddienst op den voorgrond te stellen, ja, „als er dan niet „genoeg tijd is om alles te leeren, in Godsnaam dan maar met op offering van oefeningen in gesloten orde. die toch maar alleen te „pas komen op exercitie - en paradepleinen/' Men zij echter met zijn oordeel voorzichtig. ïfiet bij velddienst oefeningen en bij oefeningen in verspreide orde, maar bij oefeningen gesloten in rij en gelid, leert de soldaat discipline. Alleen daarom zou 't reeds verkeerd zijn laatstgenoemde exercitiën niet tot haar volle recht te doen komen. Maar er is meer. Bepaalden de eischen, die den sergeant en den korporaal in het tirailleeren en den velddienst worden gesteld, zich slechts tot het kunnen uitvoeren der verschillende bewegingen in het verspreide gevecht en tot de kennis van de wijze, waarop een troep zich bevei ligt op marsch en in rust, dan zou de opleiding, die daartoe noodig is, niet veelomvattend ziju. Maar er wordt meer gevergd: het kader moet kunnen optreden als groeps - en sectiecommandant, onder ver schillende omstandigheden, op afwisselend terrein en in verschillende momenten van het gevechthet moet een spits, en flank-doorzoekings-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 59