1223 doch 't is wellicht ook slechts eene politieke noodzakelijkheid geweest het aanbrengen van één paar veiligheidskleppen, om te voorkomen, dat de stoomdruk al te spoedig den ketel uit elkander vliegen doet. De Heer Cucheval-Clarigny zegt van Lord Ripon's uitvaart, dat talrijke eerebogen door Inlanders te Calcutta waren opgericht, met opschriften als deze: „Wij moeten een tweeden Ripon hebben; hij „heeft onze harten gestolen! Eer aan den geesel onzer kleine dwinge landen!" en dat hem een schitterend afscheid werd bereid door eene verzameling Hindoesche grooten, zooals men die nog nimmer te Calcutta gezien hadmaar waarbij de Eugelschen zich niet vertoonden. De politieke onveiligheid kan dan ook in Voor-In dië van den kant der Hindoes wel grooter zijn geworden, nu Lord Ripon den Inlanders zulke concessiën heeft gedaan en zijn wijze opvolger, Lord Dufferin, hen niet „boozer" heeft gemaakt! Wat de Muzelmannen betreft, deze worden minder vertrouwd, omdat bij hen de haat jegens den ongeloovige door den godsdienst wordt voorgeschreven. De Islamiet buigt zich wel voor eene hoogere macht, maar daarom laat hij nog geenszins zijne betere verwachtingen van de toekomst varen. In alle Muzelmansche streken nu is de dweepzucht van den gods dienst in de laatste 25 jaren sterker dan voorheen gaande gemaakt en ook Britsch-Indië is niet daarbuiten gebleven, De gemakkelijkheid, om van uit Voor-Indië ter bedevaart naar Mekka te gaan, heeft haar aandeel in die zaak. Men moet zich niet diets maken, dat de gebeurtenissen van de laatste drie jaar, in Egypte en daar bezuiden, bij eene zekere partij onbekend zouden gebleven zijn. De Eugelschen hebben de medewerking van de Turken niet gewild, omdat bij het blokkeeren der havens aan de Roode zee, zjj er zeker van wilden zijn, dat geen enkele afgezant van den Mahdi naar Arabië overstak, om vervolgens de overwinningen van zijnen heer en meester in Britsch- Indië uit te bazuinen. Het ware hun gemakkelijk geweest met Osman-Digma, den vroe- geren bestuurder van Soeakim, te onderhandelen, doch men wilde zulks niet, om hem toch maar af te sluiten van Azië. Het Engelsche gouvernement heeft lang geaarzeld, om Britsch-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 608