1226 de ontboezemingen van genoemd kapitein, voorkomende in een opstel van zijne hand in de 12de aflevering, jaargang 1883 van dit tijdschrift, dan ook alleen beschouwd als eene boutade in den geest van de Génestet's verzuchtingen over het moederland. Neen, de oorzaak zit dieper. Iets anders is het enkele, geisoleerd staande feiten mede te deolen en beschouwingen daaraan vast te knoopen, dan wel een bepaalden leercursus samen te stellen over Indische tactiek. Daartoe behoort eene bronnenstudie, aan welke velen onzer kameraden, wij houden ons er van overtuigd, zich gaarne zouden wijden, indien zij daartoe slechts in de gelegenheid waren. Want men kan wel zeggen: die bronnen kunt gij verkrijgen op aanvrage uit de bestaande garnizoensbibliothekenmaar primo is het nog altijd de vraag of de werken, welke men verlangt, juist beschikbaar zijn en secundo weet een ieder, die zich met ernst aan eene studie over eenig onderwerp gewijd heeft, hoeveel men moet nalezen, om een enkelen korrel te oogsten voor het onderwerp, dat men behandelt. Hierin zit de knoop en niet in de Indische traagheid een geliefkoosd argument, om het Indische leger in een toestand van onmondigheid en afhankelijkheid te houden, door een Minister zelfs niet versmaad, toen het gold de oprichting eener krijgsschool in ludië. Wend uwe schreden eens naar de uitgevers van militaire werken in Patria, gij, kapitein van de infanterie, gedetacheerd bij het Neder- landsche leger, en vraag hun eens welken materieelen steun de Indische officieren hun verleenen bij de uitgave van militaire werken en tijdschriftenen gij zult amende honorable moeten maken. Of denkt gij ook soms, dat de officieren zich op militaire werken abonneeren, om de platen te bezichtigen en den tekst over te slaan? Dan genoeg hierover. Wij hebben wel eens getwijfeld aan de mogelijkheid, om een cursus samen te stellen over Indische tactiek, die een ieder bevredigen zou, dat wil zeggen, die ieder officier grondregels zou doen kennen, wier toepassing hem in de oneindige verscheidenheden, welke vooral onze oorlogen tegen Inlandsche vijanden te aanschouwen geven, tot baken zoude kunnen dienen om er zijne handelingen op te richten eu na het verschijnen van het ontwerp-voorschrift op den velddienst is onze twijfel bijna zekerheid geworden. Eén kréet ging in het leger op bij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 611