1227 verschijning van dit werk Het voorschrift is geen Indisch voorschrift! Geen wonder, waar wij al dadelijk ia de inleiding lezen„Hit voor schrift strekt tot leiddraad, zoowel bij het onderricht, als bij de uit- voering van die tactische handelingen, waarbij de troepen nog niet „onder het onmiddellijk bereik van den vijand zijn, doch die ten doel „hebben, om hen onder de meest gunstige voorwaarden met hem in „aanraking te brengen. Van het oogenblik toch, dat onze troepen in het veld rukken tegen Inlaudsche vijanden, staan zij steeds onder het onmiddellijk bereik van den vijand en, om ons slechts tot een enkel voorbeeld te bepalen, tegenover Inlandsche vijanden is een open bivouac, n. 1. wanneer de open zijde voor hen toegankelijk is, steeds eene groote fout. Die om standigheid is ook oorzaak, dat men in dien strijd, nog veel minder dan in Europa, een grens kan trekken tusschen velddienst en tac tiek en dat men onder de meeste reserve de uitspraken van Euro- peesche tactici voor ons leger moet toepassen. liet is een eigenaardig verschijnsel hetwelk, naar wij hopen, nimmer verloren zal gaan, dat een ieder, die eene zaak bepleit, liefst de uit spraken van bekende autoriteiten op dat gebied aanhaalt, om zijn pleidooi kracht bij te zetten, om als het ware den lezer toe te roepen „Waag u maar niet aau eeue wederlegging, want dan krijgt ge het te „kwaad met een Brialmont, Lewal, Von Scherff c. s." En dat die schrijvers dan liefst die aphorismen gebruiken, die in hun kraam te pas komen, wie zal het hun euvel duiden; maar evenmin kan men het den tegenstanders kwalijk nemen, dat zij uit hetzelfde arsenaal putten, om hunne meening ingang te doen vinden. En de lezer, die met aandacht de argumenten, over en weder gege ven, volgt, legt dikwijls in arren moede het werk ter zijde en roept met den eenvoudigen landman, die een proces bijwoonde en de ad vocaten van beide partijen gehoord had, uit„Ze hebben allebei gelijk Wilt ge een voorbeeld? Von Verdy du Vernois, als tacticus een evenknie van de hierboven genoemde schrijvers, zegt in de voorrede van zijne „Studiën über Truppen-Führung," onder meer, het volgende „Wenn aber die Natur des Krieges, mit der wir zu rechnen haben, „derartig beschaffen ist, dasz auf der feindlichen Seite Alles unsnur „als unbestimmte, sogar als unbekannte Grösze gegenübertritt, wah-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 612