1229 onze inlandsohe vijanden vele elementen van het gevecht in hun voor deel hebben. Zullen wij nu uitroepen: „Weg met de tactische regels „Het gezond verstand en de practijk kunnen ons alleen dienen." "Verre van dienwij zouden dan ook de bedoeling des stellers miskennen. Hijzelf zegt, dat hij de waarde en het nut van tactische regels, vooral voor jonge officieren, erkent, maar dat hij strijd voert tegen de auto riteit, welke de tactische handboeken gedurende eeuwen gehad heb ben in onze geheele wetenschappelijke vorming en dat de verdere tactisch wetenschappelijke vorming van den officier op een andere wijze grondiger en practischer te bereiken is, dan zooals dit tot nu toe plaats had, n. 1. door de applicatorische methode. „Alle apodictische leerstellingen en bewijzen moeten uit de tactiek „weg. Er is geene tactische waarheid, tenzij men als regel wil aan nemen b. v. het volgende axiomaDe overmacht op de rechte „plaats en ter juister tijd beslist, wanneer het terrein de werking der „wapens niet belemmert en de troepen gelijke gevechtskracht bezitten," zoo zegt de Oberst-lieutenant Bancalari Is dit het resultaat der ervaring in Europeesche oorlogen, hoeveel te meer moet dat eene waarschuwing zijn voor ons, Indische officieren, om bij onze studie van de tactiek tegen Inlandsche vijanden, nimmer de handen in den schoot te leggen, met de gedachte: „al wat in tactische leer boeken staat, is in mijn hoofd gevaren," maar steeds te volharden in de studie der Indische krijgsgeschiedenis, daar bijna alle oorlogen ons bijzondere gevallen te aanschouwen geven, voor welker oplossing men als aanvoerder steeds kan komen te staan en waarbij de kennis van tactische regels p.lleen, ons in den steek zoude laten. Wij toch weten allen, dat tactische ketterijen in onze Indische oorlogen dikwijls met succes bekroond worden. Of is het b. v. geen feit, dat in de jaren 1882 en 1883 door den plaatselijken militairen commandant te Kota-Radja de order was uitgevaardigd, dat de dekking van de transporten naar de posten in haar geheel achter het transport moest marcheeren, terwijl toch in alle tactische leerboeken te lezen staat, dat een konvooi door een beschermende keten omringd moet zijn. „Ueber taktische Lehrmittel im Allgemeinen und über Thyr und Meckel ins ^Besondere" von Gustav Bancalari, Oberst-lieutenant im Generalstabs-Corps. O. M. Z. l)ec. 188B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 614