1230 - Zou nu een Indische cursus over tactiek moeten voorschrijven, dat de dekking van een konvooi steeds achteraan moet marcheeren? Of had bedoelde militaire commandant geen zuivere tactische begrip pen Geen van beidehet speciale voorschrift was gegrond op de ervaring, in onzen oorlog tegen de Atjehers verworven, die bij voor keur steeds de troepen tot doel van hunne aanvallen kiezen, om ge weren machtig te worden, terwijl eene splitsing van de in getalsterkte onbeduidende dekkingsdetacliementen hen allicht tot een aanval verlokt zou hebben. De ondervinding leerde dat de inzichten van den militairen commandant juist waren; de transporten werden onge moeid gelaten. Is dit nu een doorgaande regel, tegenover alle In- landsche vijanden toe te passen? Wij betwijfelen zulks. Hiermede hebben wij slechts een voorbeeld willen leveren, hoe moeilijk het voor den samensteller van een leercursus over de Indische tactiek zal wezen, om een dergelijk werk te leveren. Yeel positieve kennis zal hij ons- verschaffen, als hij zich bepaalt tot het schrijven van eene elementaire tactiek, waarin naast de beschrijving van ons eigen leger, ook die der koloniale legers van de mogendheden, welke ons omringen, voorkomt, mitsgaders de eigenaardige vechtwijzen van de verschillende volkstammen in onzen archipel, hunne bewa pening, krijgslisten enz. Maar wanneer hij het terrein der positieve voor dat der speculatieve wetenschap verlaat en zich nederzet om regels voor het gevecht te schrijven, dan zal de Indische krijgsge schiedenis hem dikwerf in wanhoop doen uitroepenAlweder eene uitzondering! Op den voorgrond stellende, dat wij voorstanders zijn van eetie theoretische beoefening der tactiek en openlijk verklaren dat zonder die theoretische kennis het oorlogvoeren geheel verlaagd wordt tot een dobbelspel, die beoefening zelfs noodzakelijk is, 0111 den bevel hebbers zelfvertrouwen te verschaffen, zijn wij ook verklaarde tegen standers van een uitsluitend theoretische beoefening en achten wij de toegepaste methode, zooals Yon Yerdy du Yernois die aangeeft, de juiste. Zij kan zeer gevoegelijk in de plaats treden van het krijgs- spel, dat in Indië door de aanhoudende mutaties onder het officiers- personeel toch weinig levenskracht bezit, nog gezwegen van andere bezwaren, welke dit spel aankleven en waardoor deze specifiek Ger-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 615