1231 maansche plant een treurig bestaan voortsleept onder de tropen. Ook in Europa is in vele landen het krijgsspel vervangen door de applieatorische methode (1), welke beoogt het uitwerken van tac tische vraagstukken op de kaart, waarbij in de eerste plaats het lezen van de kaart en vervolgens alle vraagstukken worden behan deld, welke in het werkelijke gevecht kunnen voorkomen. Bestaat er werkelijk behoefte aan een Indischen leercursus over tactiek, naast de bestaande handleidingen voor Europeesche legers? "VVij gelooven het niet. In stede van een tactischen leercursus, in wel ke de regels het hoofdmenu en de voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis de toespijzen vormen, zouden wij verreweg verkiezen een degelijk werk over de Indische krijgsgeschiedenis, niet in overdrachtelijken zin ge schreven, nog minder een werk dat ons vergast op een vinnigen per sonenstrijd, maar een werk dat ons bekend maakt met vraagstukken van allerlei aard, voor welker oplossing wij in Indië ten allen tijde kun nen komen te staan en waaruit dus gemakkelijk de tactische regels vallen af te leiden, welke tegenover onze Inlandsche vijanden empi risch juist zijn gebleken. Zulk een werk verwacht het Indische leger reeds jarenlang en het richt zijne blikken naar het Konings plein te Batavia, waar de archieven van den Generalen staf slechts wachten op bezoek. Wie zal die rijke mijn ontginnen? Wij zouden echter ondankbaar zijn, indien wij over totaal gebrek aan licht klaagden. Gelukkig zijn er in alle tijdperken van onze heerschappij in Indië mannen geweest, die de heldendaden van ons leger aan de vergetelheid ontrukt hebben. Hunne namen te noemen is onnoodig; wie onzer kent niet Yalentijn, Gerlach, Van Rees enz. Maar wij, kinderen van de tweede helft der 19e eeuw, zijn vooral anatomisten, ook op het gebied der krijgswetenschap en trachten het „hoe" en „waarom" steeds te leeren kennen. En het gebrek van vele werken over de Indische krijgsgeschie- (1) Zie hierover: „Le jeu de la guerre en Angleterre." R. M. de l'E. 1884. No. 597.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 616