1248 oogpunt van veel beteekenisde jacht zoude echter meer voordeel opleveren, als deze bezigheid van boven af meer ondersteuning on dervond; als zij georganiseerd en binnen meer nauwkeurige grenzen beperkt werd; hierdoor zou ook de verdere ontwikkeling als van zelf verzekerd zijn. Het Russische rijk levert in zijne geheele uitgestrektheid, van de Oost-zee tot aan den Stillen Oceaan, een reusachtig veld op voor jacht van allerlei aard. Op vele plaatsen komen nog zoovele roofdieren voor, dat de bevolking ze niet kan meester worden en daardoor eenige ondersteuning van de troepen, in beider belang, dikwijls gewenscht is. De strijd met wilde dieren heeft, ten gevolge van het gevoel dat men gevaar loopt, veel overeenkomst met den strijd tegen den vijand en heeft daardoor zonder twijfel een hoog belang voor de oefening der soldaten. Wie eenmaal in de gelegenheid was, van seconde tot seconde er op te loeren, dat het wild hem zou aanvallen en als dit mislukte, be sloot het wild met den jachtspeer te bevechten, en die van den an deren kant het gevecht op korten afstand bij ondervinding kent, die zal niet kunnen loochenen, dat het gevoel, ondervonden in den strijd met den vijand, zeer veel met dat bij zulk eene jacht overeen komt. Laten wij een dikwerf voorkomend geval aannemen uit de prac- tijk van den oorlog. Men begeeft zich met eene geringe dekking, dikwijls met tweeën of geheel alleen, op weg om de vijandelijke stelling op te nemen. Met kloppend hart, kruipende, sluipende, van elke struik, van el- ken steen partij trekkendewerkt men zich vooruitde eigen voor posten heeft men ver achter zich; reeds is men binnen het bereik van den vijand en kan ieder oogenblik ontdekt, afgesneden of gedood worden. Maar juist dit gevaar versterkt het moreel en doet sterker gevoe len, waartoe men in staat ishet leven arbeidt met tienvoudige kracht. Hetzelfde gevoel en dezelfde inspanning van den geest onderviudt de jager bij het bekruipen van het roofdier of wanneer hij, hetzij op drijfjacht of bij op post staan, zijne verschijning tegemoet ziet. Elke soort van jacht draagt niet alleen bij ter ontwikkeling der

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 633