1251 „strijd af te richten en bij hem de hoedanigheden te ontwikkelen, „die hij tegen den vijand noodig heeft. „Hoewel het nut der jacht in het algemeen in Russische officierskrin- „gen geheel wordt erkend, ontbreekt het echter niet aan stemmen, die „zich beklagen dat vele chefs deze bezigheid met leede oogen aanzien „en terwijl men den officier, die zijn vrijen tijd op jacht in de wildernis „of moerassige wouden doorbrengt, met een verachtend lachen be jegent, wordt aan de soldaten het jagen verboden, zoowel om geene „verantwoording bij mogelijke ongelukken op zich te laden, als ter wille „van het ledergoed en de schoenen; bij alle compagnieën echter, „waarvan de commandanten zelve liefhebbers van de jacht zjjn, wordt „in den regel goed geschoten en beter dan bij andere compagnieën." Hebben wij ons tot nu toe met algemeene beschouwingen bezig gehouden over het nut, dat de jacht voor de soldaten oplevert, zoo willen wij thans eens zien, hoever men in Rusland reeds met de militaire jacht gekomen is, op welke wijze zij plaats heeft en welk nut zij de betrekkelijke troepenafdeelingen en daarmede het geheele leger aanbrengt. Het groote Russische rijk levert bijna overal uitstekend terrein op, om de liefhebberij voor de jacht bij de troepen te ontwikkelen op enkele plaatsen daarentegen, zooals in de hoofdplaatsen en groote steden, in de volkrijke streken, enz. wordt de jacht moeielijker, dikwijls onmogelijk, waardoor van eene eenigszins gelijkmatige ontwikkeling voor de jacht bij alle troependeelen geen sprake kan zijn. Persoonlijk vertrouwd met de vereischten voor de jacht in een gedeelte van het groote rijk (Turkestan), geeft een Russisch officier ons daarvan een denkbeeld. Hij begint zijne beschouwingen met den dank, dien de troepen schuldig zijn aan den overledenen Generaal-Adjudant Yon Kaufmann voor den voortreffelijken toestand, waarin deze zich bevinden. Gedurende twaalf jaren heeft die generaal zich onvermoeid met liefde aan hunne opleiding en oefening gewijdelke door hem ge commandeerde veldtocht was eene uitstekende school voor allen, van af den oudsten commandant tot den jongsten soldaat. Niets uit het oog verliezende, wat noodig en nuttig voor de troepen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 636