1254 „compagnie 15 man bedragen, ja zelfs tot 20 man worden uitgebreid. „Er mogen zich echter niet meer dan 8 man per compagnie ge lijktijdig op jacht bevinden; de uitkomsten der jacht zullen, op „dezelfde wijze als vroeger geschied is, nauwkeurig geboekt worden. „Ik houd de jacht voor een zeer gewichtig middel tot opleiding „en oefening der soldateuzij bevordert moed, onverschrokkenheid, „de kunst om zich in iedere streek te oriënteeren eu eischt vaardig heid in het schieten. „Al deze hoedanigheden zijn hoofdvereischten voor een goed soldaat. „Ik noodig heeren officieren uit, met de manschappen gemeenschap pelijk deel aan de jacht te nemen. „Ik oordeel de kerstdagen en paaschdagen als den besten tijd voor „de jacht." Naar aanleiding van deze order gingen van alle bataljons der brigade afdeelingen jagers het binnenland in en jaagden omstreeks kerstmis van deze brigade meer dan 100 manéén werd er gewond. Door deze aanmoediging der jacht heeft men (behalve uit het oogpunt der voeding) een tweeledig doel op het oog: R Wil men in elke compagnie een kern van 10 man vormen, die, onvermoeid als voetgaugers, in staat zijn zich in het gebergte ge makkelijk re oriënteeren. Bij een tocht in het naburige gebergte zal deze kern als patrouille, tot het inwinnen van berichten, bij onder nemingen door kleine afdeelingen, bij het opsporen van voetpaden en zijwegen, enz. groote diensten kunnen bewijzen. 2C. In de brigade zal de vaardigheid in het schieten voor het gevecht toenemen en zullen ontegenzeglijk de resultaten hierin verbeteren. Bij de invoering van het gevechtsschieten bleek het nl., dat die com pagnieën, welke bij het schieten op bekende afstanden de beste re sultaten verkregen hadden, bij de oplossing van vraagstukken voor het gevechtsschieten lang niet altrjd de beste waren. Bij deze laatste oefening hangt de uitslag (op doelen in beweging) in de eerste plaats af van de kalmte van den schutter, van het juist schatten van den afstand eu van het vlug gericht zijn op het doel. Daarom is het gebleken zeer goed te zijn, een gedeelte der man schappen in het snelle jagerschot te oefenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 639