67b stellingen zouden ons deel zijn en leiden tot miskenning van iets, wat in den grond goed is. Niet uit 't oog verliezende dat het jonge kader toegerust is met een goeden wil, zullen eerder terechtwijzingen dan bestraffingen invloed ten goede uitoefenen. Het jonge kader kent zijne verplich tingen en dat is al veel gewonnen. Er zullen nu enkelen worden aangetroffen, die in den beginne nog wat onhandig zijn, maar het voorbeeld hunner kameraden, een goede wenk van den sergeant majoor der compagnie, een bemoedigend woord van den compagnies commandant, en het duurt niet lang of, toegerust als zij waren met hunne theoretische kennis, hebben zij zich al spoedig de routine eigen gemaakt, waarin de oudere kameraden hen voor waren. Yan den eersten dag af aan werd de meeste aandacht gewijd aan militaire vormen, het militair saluut, de wijze waarop een meerdere wordt genaderd en aangesproken, in 't kort vormen, waarin vooral de Pruisische soldaat zoo uitblinkt. Door voortdurend hameren op hetzelfde aanbeeld, werden in dat opzicht in 't algemeen gunstige resultaten verkregen, maar een onvermoeid voortarbeiden op dien weg is noodig, om die resultaten, die slechts de waarde hebben van een dun vernis, blijvend te doen zijn. Wat de practische oefeningen aangaat, ligt 't, na hetgeen daarom trent hierboven werd gezegd, voor de hand, dat het zwaartepunt moet zijn: tirailleeren, velddienst en het gebruik van het geweer als schiet en stootwapen. Wanneer de compagnie eens in de week in ge sloten gelederen exerceert, wanneer bij het marcheeren van en naar het exercitieterrein, de compagnieschool beoefend wordt en daarbij de puntjes op de i gezet worden, en na elke oefening even voor het inrukken alle handgrepen nog eens flink worden uitgevoerd, dan is dat voldoende om het geleerde te onderhouden. Bij alle oefeningen, maar in 't bijzonder bij het tirailleeren, den velddienst en het schieten, en daaronder ook het afstanden schatten, moet ééne voorwaarde vervuld worden, namelijk, dat de compagnie wordt geoefend onder hare eigen officieren. Reeds hierboven voerde ik aan, dat bij die oefeningen gelet moet worden op de persoonlijkheid en de mate van moreele en physieke ontwikkeling van ieder individu. In tijden van oorlog moet een

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 63