1257 Het aanschaffen van jachtgeweren, in plaats van de Berdan-geweren te gebruiken, geschiedde, omdat deze laatsten, door klein kaliber en groot indringingsvermogen, het wild slechts kleine wonden toebrachten, welke het dikwijls niet beletten door te loopenbezwijkt het wild later toch, dan is het in het moeielijke terrein in zijne schuilhoeken niet te vinden. Daarom ziet men daar slechts eerstbeginnenden met Peabody- on andere getrokken geweren jagen en de geoefende jagers allen met gladloopgeweren. De verzorging der honden, die voor de jacht in die streken hoog- noodig zijn, kan zonder zwarigheid door afval uit de keuken plaats hebben, omdat nu reeds eene menigte, grootendeels nuttelooze honden, aldaar gevoed worden. De eerste jacht, gehouden naar aanleiding van bovengenoemde order, had plaats in December j.l. door de troepen der 21e infanterie divisie, in Daghestan. Yoor drie compagnieën, die voor drijvers gecommandeerd waren, was aan het genoegen der jacht een nog al zware marsch door de steppen verbonden, welke marsch gedeeltelijk door zware sneeuwvelden liep; deze compagnieën marcheerden met reglementair gepakte ransels, hadden per geweer 15 patronen bij zich en voerden op den com pagnieswagen proviand voor 3 dagen mede, daar van inkwartiering geen sprake kon zijn, maar er gebivouakkeerd moest worden. Bij de resultaten der jacht van 40 schutterself wilde zwijnen, twee herten, eene menigte wolven en vossen, voegen de Russische berichtgevers den wensch tot herhaling en tot het met energie voort zetten van het eenmaal begonnen werk. De officier, voegt men daarbij, moet gewekt worden uit de apathie, waarin hij gemakkelijk geraakt door een dag in dag uit eentonig leven in de oersteppen, terwijl voor de soldaten de jacht lust tot waagstukken opwekt en militaire hoedanigheden ontwikkelt. Zulk een jager-soldaat blijft dezelfde, of hij in den oorlog op de voor posten ligt of met een tegenstander den strijd man tegen man moet voeren. Daarbij komtdat hij ook eens voor eenige dagen het eentonige van den dienst kan vergeten en, in de frisschevrije lucht met goede verpleging rondzwervende, zich weder eens geheel te huis gevoelt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 642