1258 wat zijne zinnen verzet en zijnen geest sterkt en opwekt. Meer dan voor ieder ander blijft voor den krijgsman het woord waarheid, dat slechts in een gezond lichaam, een gezonde ziel woont en zooals bekend is Braucht grade der Soldat 'nen frischen Geist zu frischer That. Zie hier het artikel over het nut der jacht. Ik behoef er niet veel bij te voegen. Het leert ons, dunkt mij, op overtuigende wijze, dat de jacht de school is voor den krijg. Ik wil de jacht voor het Indische leger niet aanbevelen, want ik ben overtuigd, dat velen een schrik zouden krijgen, wanneer het zoover kwam. Ik sprak er over met kameraden, wees hen op onze te weinig geoefende infanterie, zonder weerstandsvermogen (individueel), al leen een beetje in massa, maar het antwoord luidde Jacht, hier in Indië?mais mon cher, tu radotes, Al kan ik hun dat nu niet toegeven, toch geloof ik ook dat, voor jacht op groote schaal, onze infanterie te veel verreglementeerd en veradministreerd is, te veel opgaat in het hangen aan de letter van bepalingen en tarieven, om over te gaan tot eene eenigszins in grijpende nieuwigheid als deze, welke veel zelfstandigheid en initia tief en weinig vrees voor verantwoordelijkheid eischt. Maar op kleiner schaal kan er veel in de goede richting worden gedaan. De lust tot jagen bestaat bij velen onzer onderofficieren en manschappen en heeft slechts weinig aanmoediging noodig. om eene bron van genoegen en tevens van nut voor de vorming van den veldsoldaat te worden. Hoe gemakkelijk zoude het zijn, om hen, die in de vele zich daarvoor eigenende garnizoenen lust tot jagen hebben, daartoe eene ruime gelegenheid te openen. De talrijke, thans netjes gepoetst, ongebruikt in de magazijnen staande voorlaad- geweren zouden geen beter dienst kunnen bewijzen, dan wanneer men enkele daarvan aan geschikte jagers in gébruik gaf en de mu nitie daarbij gratis verstrekte.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 643