1263 na het in druk verschijnen van het eerste rapport door den mijn ingenieur De Greve had ik daarvan eene studie gemaakt. In 1878 werd mij in Nederland door concessie-aanvragers het bestuur eener toekomstige exploitatie-maatschappij aangeboden. In 1880 maakte ik van de nog steeds uitblijvende ontginning der Sumatra- kolenvelden een onderwerp van behandeling op het 33®te Nederlandsche Landhuishoudkundig congres te Maastricht en in Maart 1884 schreef ik, naar aanleiding van het gerucht eener voordracht van Cluysenaer in het Indisch-Genootschap in Den Haag, een artikel in het Algemeen Dagblad van Ned.-Indië onder den titel „Steenkool in Indië," waarbij ik opnieuw er op aandrong, om liever tot handelen over te gaan, dan nog langer te praten en te schrijven, zooals men nu reeds sedert dertien jaren gedaan had. Geen wonder dus, dat het Gids-artikel van den Heer K. dadelijk mijne aandacht trok. De lezing liet mij echter zeer onvoldaan en gaf mij aanleiding tot eene critiek, die opgenomen werd in de nummers van 8, 9 en 10 December 1884 van het Algemeen Dagblad van Ned.-Indië. Ik onderteekende die artikelen met den schrijfnaam (nom de plume) Eugenio Colonna, die de omzetting is van mijnen eigen naam in eene vreemde taal en dien ik reeds sedert een twaalftal jaren in de pers bij de behandeling van militaire, militair-technische en soms ook van staathuishoudkundige onderwerpen had gebruikt. Voor een groot deel van het lezend publiek is het dan ook sedert lang geen geheim meer, wie de eigenaar van dien schrijfnaam is. Van mijne bovengenoemde dagbladartikelen zond ik in brochure vorm afdrukken aan hen, die ik dacht, dat in de zaak belang zouden stellen en natuurlijk ook, zooals de schrijvers-courtoisie dit meebrengt, aan de Gids-redactie en aan den Heer K. Deze was dus reeds in Februari 1884 bekend met hetgeen S. in Mei van mijn oordeel overnam. De pers in Nederland besprak mijne artikelen en zeer duidelijk werd daarbij de schrijver aangewezen, en zelfs naar ik meen, met den naam zijner geboorteacte genoemd. Trou wens reeds in mijn in Maart 1884 geschreven artikel „Steenkool in Indië" had ik bekend gemaakt, dat èn Colonna èn de nijverheidsman, die in 1880 op het congres te Maastricht het Ombiliën-vraagstuk aan de orde stelde, dezelfde personen waren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 648