1264 Blijkbaar is echter de Heer K. omtrent mijne bevoegdheid tot lezen eene andere meening toegedaan, dan de Heer V. d. D., want van wederlegging mijner critiek is mij tot heden niets bekend geworden, en eerst nadat S. mijne zachtzinnige veroordeeliug tot een scherp zwaard had aangeslepen en met dat, zelf verscherpt, zwaard in het Militair Tijdschrift den oud-kameraad naar hoofd en hart sloeg, eerst toen achtte hij het tijd, om op één der punten, waarin wij van mee ning verschillen, eene „kleine toelichting" te schrijven. De Heer K. beweert in die „toelichting", dat hetgeen hij in het Grids-arlikel over de defensiebelangen van Sumatra's Westkust heeft gezegd, door mij zou zijn „uit het verband gerukt" en „verkeerd voorgesteld". Hij duide mij echter de opmerking niet ten kwade, dat om iets uit zijn verband te kunnen rukken, het in de eerste plaats een ver- eischte is, dat er in dat iets verband besta. Leest men oppervlakkig, dan is er werkelijk schijn van verband tusschen de geïncrimineerde uitspraak van den Heer K. en zijne voor afgaande redeneeringen over de defensie, zooals die op de bladzijden 961 en 962 van het Militair Tijdschrift zijn herhaald, doch voor iemand, die werkelijk goed leest, is dat verband al zeer problematiek. Vatten wij toch in 't kort samen, wat hij in zijn Gids-artikel zegt en wat in zijne „kleine toelichting", op bladzijde 962 bovenaan, is overgedrukt, dan komt het daarop neer, dat een spoorweg van uit de bovenlanden naar de kust te Padang, welke de richting ook zij, nooit schadelijk zal zijn uit eeu militair oogpuntdat de richting van dien spoorweg er niet op aankomt voor het behoud van den spoorweg zelf, omdat men dien toch niet verdedigen zaldat de troepen van Padang ook zonder spoorweg van Padang naar So- lok wel in tijds in de bovenlanden zullen zijn, om tot de verdedi ging daarvan mede te werken, doch dat niettegenstaande dit alles een spoorweg van Padang via Soebang uaar Solok ongetwijfeld de veiligste zal zijn, om die troepen daar te brengen. Men zou nu als conclusie daarop moeten verwachten, dat uit het oogpunt der militaire belangen, de richting Soebang zou worden aan bevolendan had er werkelijk verband bestaan. Doch nu de schrij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 649