1266 Dat S. dit niet volkomen deed en wellicht wat te veel in algemeenen zin sprak, dit was niet mijne schuld. Tot een onjuist besluit voerde dat generaliseeren echter m i. niet. want van iemand, die, naar zijne eigene verklaring, bij het bepalen van een spoorwegtracé de militaire belangen zeer ondergeschikt oordeeltin vergelijking met die van handel, landbouw eu nijverheid, mag naar de letterlijke beteekenis ook ge rust gezegd worden, dat hij het behoud onzer koloniën aan die han dels-en nijverheidsbelangen ondergeschikt stelt. Uit de „kleine toelichting" van den Heer K. moet ik echter ver onderstellen, dat hij het werkelijk goed heeft bedoeld en dat hij in zijne conclusie heeft willen zeggen, dat „uu voor de militaire belangen „geen der beide richtingen bijzonder groote voordeelen opleverde, „men gerust die richting kon kiezen, welke voor handel, nijverheid en „landbouw de beste bleek te zijn.' Doch ook dan nog moet ik die stelling ten ernstigste bestrijden, want naar mijne overtuiging is het tracé, dat men voor eenen spoor weg ter Sumatra's Westkust kiezen zal, van het grootste belang, niet alleen wat betreft de verdediging tegen een Europeescheu vijand, doch ook wat aangaat de handhaving van orde en rust onder de Inlandsche bevolking van het gewest, Gaarne zou ik daartoe den lezers van het Militair Tijdschrift in het breede mijne beschouwingen over de meest gewenschte richting van dien spoorweg ten beste geven, doch mijne beroepsbezigheden laten mij niet genoeg tijd, om een arbeid te ondernemen, die veel werk zou moeten kosten, wil hij degelijk zijn. Ik bepaal mij daarom tot het bespreken van enkele hoofdpunten, in liet vertrouwen dat dit wel genoeg zal zijn. om te bewijzen, wat ik bewjjzen wil. Padang is een open stad, zegt de Heer Kielstra en daarin heeft hij volkomen gelijk, doch hij vergeet er bij te voegen, dat de spoorweg- van de Ombiliën over Solok en Soebang, dien wij den bergspoorweg zullen noemen, niet te Padang moet uitkomen, doch aan de Brande- wijns-baai en dat Padang met eene zijlijn of zelfs alleen door eene trambaan met die hoofdlijn moet worden verbonden. In de Brandewijns-baai moet eene kolenhaven, tevens handelshaven

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 651