1267 worden gebouwd en moeten lcolendepots worden daargesteld. Nu zal de Heer K. zeker toch wel niet willen, dat die stapelplaats van de Indische steenkool eeu onverdedigd punt blijve, waarvan iedere vijand zich, zelfs door den meest onnoozelen coup de main, zou kunnen meester maken. ,11 y a du charbon a Formose et a cette distance d'Europe, qui „tient le charbon tient presque tout, car le charbon c'est la vapeur, „c'est la navigation rapide, c'est le commerce, c'est la force militaire." Deze woorden nam hij zeer terecht zelf uit een Fransch dagblad in zijn Qids-artikel over, doch kan dan ook niet willen, dat men die „force militaire" zonder verdediging voor het grijpen laat. Zelfs al zou men er toe besluiten, om den spoorweg door de Aneh-kloof en langs Kajoetauem over Padang uaar de Brande- wijns-baai te leggen, dat nog zal immers dit eindpunt van den kolen- spoorweg door krachtige defensiewerken zelfs tegen een vrij ernsti- gen aanval moeten worden beveiligd. Padang moge dan eene open plaats blijven, doch het kolendepot, tevens het eindstation van den spoorwegmoet in ieder geval en ook, al kiest men de vlaktelijn, op degelijke wijze worden beveiligd. En hoe geheel anders wordt dan de gansche, verdere redeneering. Welk een groot verschil is er uit een strategisch en uit een tactisch oogpunt tusschen den spoorweg, die van uit de versterkte stelling direct achterwaarts (nagenoeg oost-noord-oost) naar het gebergte loopt en tusschen den weg, die uit de flank dier stelling bijna even wijdig aan de zeekust (noord ten westen) over een afstand van ruim dertig -palen overal vulnerabel blijft. Eene landing tusschen Padang en Priaman is, vooral in het vroege morgenuur of gedurende de laatste uren van den nacht, bijna nergens onmogelijkop veel plaat sen zelfs niet moeilijk. Bijna overal is het terrein van de kust naar het voor de spoorweglijn aan te nemen tracé voor troepenbewe gingen geschikt. Van Priaman uit leidt eeu goede, breede, gemakkelijke rjjweg in eenige uren naar Kajoetauem en een vijand, die 's morgens vroeg landt, zou om 10 uur meester kunnen zijn van het onverdedigde of zeker zwak verdedigde Kajoetanem en derhalve van onze gansche lijn tot Padang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 652