1268 Waarlijk '1 komt mij bijna zonderling voor, dat ik 't tactische en strategische voordeel der berglijn nog moet aantoonen, terwijl toch het axioma, dat de richting der hoofdgemeenschap van Padang naar het binnenland over Solok moet leiden, reeds sedert jaren door alle Indische krijgskundigen is aangenomen en o. a. reeds door De Yaijnes van Brak el 1 in zijne „Verdediging van Ned.-Indië" (1803) als één der grondstellingen werd verkondigd. Voor sommigen, die de mogelijkheid eener goede verdediging onzer koloniën tegen een Europeeschen vijand voor problematiek houden, zal bovenstaande bewijsvoering weinig beteekenen. Dat die meening, dat wij impotent zouden zijn, medestanders vindt, is zeker zeer te betreuren, doch dit houdt verband met den algemee- nen geest des tijds en men moet er dus rekening mede houden. Maken wij daarom voor een oogenblik de stelling dier zwakken rot de onze, dan nog is het niet moeilijk, om aan te toonen, dat de berglijn uit een militair oogpunt de voorkeur verdient. Onze mobiele troepenmacht ter Sumatra's Westkust is voor het grootste deel gelegerd te Fort de Koek, met kleinere garnizoenen te Padang Pandjang en te Padang. Nu waren en zijn Fort v. d. Capellen, Singkarah en Solok steeds de brandpunten bij Inlandsche verwikke lingen; vooral wanneer die, zooals in den regel het geval is, met gods- dienstdrijven in verband staan. Zal het dus niet een groot voordeel zijn, wanneer niet alleen van uit Padang Pandjang, doch ook van uit Padang met snelheid troepen op het terrein van handeling kunnen worden gebracht? Dit is niet alleen eene theoretische waarheid, doch nog onlangs is hare juistheid door de geschiedenis bewezen, toen het in tijds verschijnen der troe pen van Padang in de vallei van Solok en het zoodoende plaatsen der opstandelingen tusschen twee vuren onmiddellijk de rust heeft hersteld en waarschijnlijk veel kwaad voorkomen. Het is dus, naar ik meen te hebben aangetoond, in geen enkel opzicht waar, dat uit een militair oogpunt het bepalen der richting van de spoorlijn, die de Brandewijns-baai met de bovenlanden van Sumatra's Westkust zal verbinden, geheel onverschillig is. De berglijn over Soebang naar Solok zal niet alleen voor landbouw

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 653