OVER HET ONTSTAAN YAN BERI-BERI. In het begin van dit jaar had het Indische leger een overcompleet van een duizendtal Iulandsche militairen, thans zijn reeds twaalf honderd Inlanders incompleet. Dit gioote verlies is voornamelijk ontstaan door de beri-beri. Van welk hoog belang voor het Indische leger het tegengaan dezer ziekte is, behoeft geen nader betoog. De geldelijke consequentie voor 's lands middelen, door die ziekte met de tot heden gevolgde wijze van evacueeren veroorzaakt, is zeer belangrijk. De omstandigheid, dat de geneeskundige dienst omtrent die ziekte nog geheel in het blinde rondtast, dat geneeskundige onder zoekingen tot geen enkel resultaat hebben geleid, heeft mij, als leek, de vrijmoedigheid gegeven, om over de oorzaken van het ontstaan daarvan na te denken. Door eenvoudige redeneering, gebaseerd op algemeen omtrent de beri-beri bekende daadzaken, vermeen ik een der hoofdoorzaken, zoo niet de hoofdoorzaak van het ontstaan dier ziekte te kunnen aanwijzen. Sterk gelimiteerd is het voorkomen der ziekte; uitsluitend toch worden militairen, dwangarbeiders en matrozen aan boord van schepen aangetast. Kampongbewoners, in het algemeen zelfs zij, die in de onmiddellijke nabijheid der kazernes wonen, blijven er van verschoond. Iulandsche militairen, die wegens beri-beri voor alle militaire diensten werden afgekeurd en naar hunne kampongs terugkeer den, zijn meermalen, na den tijd van drie of vier maanden, weer geheel genezen en als militair aangenomen. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de beri-beri haar ontstaan te danken heeft aan zulke omstandigheden, waaronder militairen, dwang arbeiders en matrozen aan boord van schepen verkeeren, die afwijken van de omstandigheden, waaronder kampongbewoners leveu. Minder goede voeding kau niet de hoofdoorzaak der ziekte zijn, want de soldaat, de matroos aan boord van Z. M. oorlogsschepen vooral, wordt veel beter gevoed dan de meeste kampongbewoners, die allen van de ziek te verschoond blijven. Vochtigheid kan evenmin de hoofdoorzaak der ziekte zijn In het bamboezen kampement te Meester Cornelis kwam in

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 655