1272 Er is ééne omstandigheid, waarin de levenswijze van den soldaat en den dwangarbeider zeer afwijkt van die van den kampongbewoner. De laatste toch logeert in zijn kamponghut, waarvan hij alle openingen des nachts geheel sluit, zoodat alle directe toevoer van versche lucht wordt verhinderdhierdoor zal de lucht in die hut wel bedorven worden, maar daardoor wordt ook alle directe invloed van den wind op het lichaam van den rustenden of slapenden bewoner voorkomen. De soldaat en de dwangarbeider daarentegen logeeren in vertrekken, geheel ingericht volgens de voorschriften, aangegeven bij algemeene order N° 62 van 1871. De omwandingen der chambrées en der verblijven van gevangenen geven door ingangen zonder deuren, vensters zonder luikenluchtgaten en tralies, van alle zijden gelegenheid tot directe toetreding van versche lucht niet alleen, maar tevens wordt daardoor eiken wind of tocht gelegenheid gegeven op den rustenden of slapenden bewoner direct in te werken, waardoor uitwaseming der huid wordt belet. Dat de invloed van den wind meer op den slapenden of rustenden, dan op den in beweging zijnden mensch inwerkt, kan ieder bij onder vinding weteneveneens dat verstoring van de uitwaseming der huid onaangenaam aandoet en dus nadeelig moet zijn. Opmerkelijk is het, dat personen, aan wie de luchtverversching van hun slaapvertrek wordt overgelaten, steeds zorgen, dat zij slapende niet in den wind of in den tocht komen te liggen. In de chambrées dwingt men door het afnemen van deuren en ramen den soldaat onder die omstandigheden te slapen. Zelfs in hospitalen is dat het gevalin het groot militair hospitaal te Welte vreden b. v. zijn de ramen en luiken uit de vensiers van de zalen, waar mindere militairen verpleegd worden, geheel weggenomen 5 zelfs logeert men soms verpleegden in de geheel open zijgalerijen der zalen. In vroeger jaren werden de chambrées veel meer gesloten gehouden; zij waren toen veel minder geventileerd en ten gevolge van dien was de lucht in de chambrées, vooral van Inlanders, dikwijls zoo bedorven, dat dit ons Europeanen steeds opvielvelen zullen zich dit met mij Sedert mijne nota over beri-beri aan het Legerbestuur is aangeboden, zijn in dat hospitaal de ramen weder in de vensters gehangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 657