1273 herinneren. De zuiverheid liet toen ook /.eer veel te wenschen over; dit blijkt o. a. daaruit, dat in het in 1867 uitg"geven reglement op den inwendigen dienst, recepten tot verdrijving van wandluizen, ratten en muizen waren opgenomen. In het jaar 1870 werden de voorschriften der hygiëne in Indië meer bekend, of liever, sedert dat jaar worden die voorschriften, wat chambrée8 enz. betreft, meer toegepast. Van toen af weiden de kazernes naar die voorschriften gebouwd of veranderd; men is daarmee echter zoover gegaan, dat tegenwoordig de chambrées niets anders zijn dan overdekte ruimten, waarin elke wind direct op den 8lapenden of rustenden bewoner inwerkt. De ziekte heeft zich, zooals uit het vorenstaand overzicht blijkt, van af het jaar 1870 steeds meer en meer verbreid, zoodat zij tegen woordig in bijna alle garnizoenen voorkomt. In sommige plaatsenis beri-beri bij het garnizoen uitgebroken met het betrekken van nieu we kazernes. Te Telok Betong heerschte vroeger onder het garni zoen geen beri-beri; sedert aldaar echter een nieuwe benting op een 40 meter hoogen heuvel is betrokken, is ook daar de ziekte endemisch geworden. Al het bovenstaande heeft mij geleid tot de conclusie, dat de hoofd oorzaak van het ontstaan van beri-beri is: „de invloed van den wind „op den slapenden of rustenden persoon." Wanneer wij de geschiedkundige literatuur omtrent beri-beri, voor komende in het werk van Dr. P. Schneider (Geneeskundig tijdschrift voor Nederlandsch-Iudië, deel XXIII), naslaan, dan vinden wij daarin veel wat voor mjjne bewering getuigt. O. a. zegt Yalentijn in 1724, na de beri-beri ziekte beschreven te hebben: „Men neemt het, hoe men het neemt, koude is oorzaak van de kwaal". De proeven in 1884 te Meester Cornells door den commandant van het le depot-bataljon omtrent de ziekte genomen, hebben tot geen resultaat geleid. In zijne missives daarover, zegt genoemd com mandant o. a., „dat streng werd gewaakt, dat de deuren en ramen „steeds opon bleven, dat het onverklaarbaar is, dat in het bamboe-, „zen kampement, dat zooveel beter geveutileerd is, de ziekte meer „voorkomt dan in het steenen kampement" en verder „dat in twee

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 658