679 pagnie dagelijks haar contingent levert voor de wachten, maar de wacht dienst verricht wordt door kader en manschappen van ééne compagnie of in groote garnizoenen van twee of meer compagnieën. De overschie tende manschappen van de compagnie of compagnieën die op wacht trekken, zijn de aangewezen etendragers, mes- en plaatscorveeërs. De andere niet voor den wachtdienst aangewezen compagnieën kunnen dan veel sterker uitrukken dan nu het geval is, want alleen de sergeant van de week, de sergeant- menagemeester, de korporaal- planton, de kamerwachten, inkoopers en geëmployeerden zullen dan aan de oefening geen deel nemen. Door van de 6 dagen van de week 1 dag voor schijfschieten, 1 dag voor exercitiën in gesloten orde en 1 dag voor inspectie te bestemmen, blijven 2 dagen beschikbaar voor oefeningen in het tirailleeren en den velddienst, oefeningen ouder leiding van de eigen officieren. Dit laatste is ontegenzeggelijk een groot voordeel, ook daarin bestaande, dat de compagnie nu niet om 9 uur in het kwartier terug behoeft te zijn, daar de compagnies-commandant, zoo hij 't noodig oordeelt wat laat thuis te komen, eenvoudig heeft te gelasten „Morgen ochtend om 11 uur soepeten," zonder dat zulks denalge- meenen dienst behoeft te belemmeren. Ik ontken niet dat aan deze regeling bezwaren zijn verbonden, maar ze zijn niet onoverkomelijk. In het eene garnizoen zal 't ge makkelijker gaan dan in het andere, maar overal kan men van het beginsel uitgaan om de ivacht- en andere dienstendie de practisclie oefeningen belemmerente doen verrichten door een bepaald onderdeel van het garnizoen of het korpsd. i. een sectieeen pelotoneen compagnieen daardoor de resteerende onderdeelen geheel ter be schikking te laten van de respectieve commandanten. Men begrijpe mij niet verkeerd en verdenke mij niet, dat ik geen waarde zou hechten aan oefeningen, waarbij verschillende compagnieën vereenigd zijn. Yerre van dat, maar oefening van de compagnie on der hare eigene officieren moet voorop staan. Wanneer eene compagnie na eene gehouden morgenoefening tegen 10 a 11 ure huiswaarts keert, dient men haar dien dag verder vrij te laten. Dat is niet noodig op de dagen, dat er is schijfgeschoten, geëxerceerd in gesloten gelederen en inspectie gehouden. Op die

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 66