1287 zoenen en de voor de bezetting en verdediging van de grens benoodigde troepen in rekening brengtdan zal het duidelijk zijn dat de krachten, welke door het aannemen eener afwachtende houding beschikbaar komen van zoo weinig beteekenis zijn, dat zij slechts kunnen dienen, om ons militair onvermogen en gebrek aan hulpmiddelen duidelijk aan het licht te brengen. Met grond mag worden betwijfeld, of het gebruik dat men er elders van maken wil, zal opwegen tegen het dalen in de achting van alle andere naties, wat ongetwijfeld volgen zal, indien wij uit Soedan teruggaan. Het aannemen van een afwachtende houding zal ontegenzeg lijk een onrustigen staat van zaken in Neder-Egypte in het leven roepen terwijl op de grens een smeulende oorlogstoestand zal ontstaan. Ik zal niet wagen te voorspellen, hoelang het duren zal, voordat de Mahdi een ernstigen inval in Egypte zal ondernemen met een leger, geworven in Kordofan, Soedan en de provincie Dongolawelke wij hem hebben overgeleverd. Dit kan nog geruimen tijd misschien jaren, uitblijven. Maar die beweging komt zeker. En wanneer het zoover isdan staan wij voor een oorlog van dezelfde beteekenis als dien waarin wij nu gewikkeld zijn. Tot zoolang zullen wij op de grens een eindelooze reeks van kleine gevechten te leveren hebben, vermoeiend en demoraliseer end voor ons leger, ten koste van veel mensclienlevens en geld; terwijl wij niet onwaarschijnlijk binnenlandsche onlusten te dempen zullen hebben en ten slotte een groot leger aan de grens tegenover ons zullen hebben met het geheele land in beroering, zoo niet in opstand, in den rug. Men moet vooral niet voor bijzien, dat de beslissing omtrent het al of niet voortzetten van den oorlog niet van ons afhangt, tenzij wij besluiten den valschen profeet ook in Egypte vrij spel te laten. Wij zullen er nimmer in slagen, door het aannemen eener afwachtende houding, de rust in hgt land te handhaven. De Mahdi heeft herhaaldelijk verklaard, dat het zijn bepaald voornemen is, Egypte zelf te veroveren, en zijn volgelingen voeren niet alleen oorlog, om zich tevreden te stellen met het innemen van Khartoem en Berber, maar met het stellige doel, om de ongeloovigen in zee te jagen. Is de leer van den Mahdi (Mahdi-isno Mahdidom) eenmaal in Egypte doorgedrongen, dan zal de dood van Mohamed Ahmed in dat alles geen noemenswaardige verandering brengen. Een ander, heilig man zal spoedig zijn plaats innemen. De tegen woordige noch eenige, toekomstige Mahdi zal overwonnen worden door het afslaan zijner aanvallen op Egypte. Worden zijn legers terugge slagen, dan gaan zij terug in de woestijn, om eenige maanden daarna op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 672