1290 Wat moet men dan doen? Ziellier liet antwoord Neem compagnieën, samengesteld uit vrijwilligers en energieke officieren, voor wie deze dienst door het een of ander voordeel begeerlijk wordt gemaakt; maak die compagnieën bereden op de zoo weinig kieskeurige en tegen ontbering en vermoeienis geharde muildieren en gij zult daarvan meer dienst hebben dan van alle mogelijke versterkingen en blokhuizen, die nimmer den Arabieren den doortocht hebben belet. Eene versterking in Algerië beheerscht den omtrek niet verder dan tot op geweerschotsafstand. Een mobiele troep beheerscht haar twintig mijlen in het rond. Om de mobiele compagnieën van levensmiddelen te voorzien, behooren hier en daar, in de daarvoor uitstekend gelegen ksours, depots te worden opgericht, op eenvoudige wijze versterkt. Op deze wijze zullen tien compagnieën, op een effectief van 300 man, het zuidelijk deel van Algerië beter beschermen door tusschen die depots te manoeuvreeren, daarbij in verbinding blijvend met het bureau voor de Inlandsche zaken, dan door zich op te sluiten in kleine posten, wier oprichting millioenen kost. Bovendien kan men op deze wijze de door die altijd in actie zijnde compagnieën beschermde zone, naarmate van den voortgang der kolonisa tie, zonder onkosten naar voren verplaatsen. Zoude dit niet het middel zijn voor een stand van zaken, die de ge moederen in Algerië zoo ernstig bezig houdt? Wij aarzelen niet het te gelooven. Alleen met een duidelijk geformu leerd plan, met een scherp afgeteekend stelsel, komt men de moeielijkheden te boven, en als het een ongeluk is voor een land, om oorlog te moeten voeren, eene misdaad zou het zijn dien slecht te voeren. De Fransche oorlogvoering in Tonkin. De officieele berichten der Franschen uit Tonkin geven dikwijls stof tot militaire beschouwingen. Opvallend is het b. v., dat in de veldhos pitalen altijd slechts een betrekkelijk gering aantal zieken en bijna in 't geheel geen overledenen worden opgegeven. Bestudeert men echter de uitvoerige berichten der generaals, die thans in het Journal officiel wor den gepubliceerd, dan komt men tot heel andere resultaten. Bijna geregeld treft men daar1, na de beschrijving van marschen van eenigen duur of van meerdaagsche gevechten, de mededeeling aan„Van verdere operation „moest worden afgezien, omdat de kaders door het groote aantal zieken „te zeer waren verzwakt." Van tijd tot tijd leest men ook, dat een ba-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 675