1291 [Allg. Jtoil. Zeilung.] taljon slechts met 350 400 man kon uitrukken, terwijl toch bij den afmarsch allo bataljons op 800 man waren gebracht. Waar waren de overigen gebleven De openbaarmaking van deze uitvoerige berichten is overigens werke lijk belangrijk, want hoewel zij, vooral wanneer de Heer Brière de l'Isle, een echte inkt wellusteling, de bewerker er van is, dikwijls aan tastbare overdrijving lijden, geven zij toch een zeer aanschouwelijk beeld van de groote móeielijkheden, die de Franschen hadden te overwinnen en meestal met groote toewijding en volharding ook werkelijk overwonnen. Ook over de Chineezen treffen wij in deze berichten wetenswaardige mededeelingen aan, en alle generaals stemmen daarin overeen, dat de vroeger zoo verachte Chineezen met onvergelijkelijken moed en doods verachting hebben gevochten. Wanneer desniettegenstaande de zege bijna altijd aan de numeriek zwakkere, Fransche troepen is gebleven, moet dit worden toegeschreven aan het overwicht, dat de moderne tac tiek hun schonk. Met betrekking tot bewapening en uitrusting verschillen de beide par tijen niet noemenswaard en, wat betreft het transportwezen, schijnen de Franschen in dat opzicht zelfs door de Chineezen te zijn overtroffen. Wij stuiten ten minste overal op luide klachten van de Fransche generaals over de móeielijkheden, verbonden aan het medevoeren van munitie en vivres; zoodra echter eene CbineeSche legerplaats wordt genomen, vindt men daar bergen van voorraden, die toereikend zijn voor veel talrijker menschenmassa's, dan te verwachten waren. Hieruit schijnt te blijken, dat de Chineezen de bezwaren van het transport gemakkelijker weten te overwinnen dan de Franschen. Een bericht van generaal Negrier van 23 Februari geeft een interessan ten inventaris der op de Chineezen dien dag buitgemaakte voorwerpen. Naast ongehoord groote voorraden aan vivres, infanterie- en artillerie munitie, Kruppkanonnen en mitrailleuses, vond men ook geheel gereed gemaakte torpedo's (blijkbaar voor de rivieren bestemd), een rivierkabel en eindelijk pantserplaten van 25om dikte, bestemd tot pantsering van batterijen. Moderner kan geen leger ter wereld uitgerust zijn. Hoogstens ont breken nog de luchtballons!

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 676