- 680 dagen kunnen de compagnieën tusschen 11 en 12 ure en zoo noodig 's middags (1) worden geoefend in schermen, vooral bajonetschermen, gymnastiek, overwinnen van terreinhindernissen op een hindernis- baan, allen zeer nuttige oefeningen, die den soldaat zelfvertrouwen schenken, maar die helaas niet genoeg plaats vinden, en gesteld wor den op gelijke lijn met het houden van theorie over het competeerende- Wat zou op Atjeh menig onheil afgeweerd zijn geworden, wanneer onze soldaten beter hunne geweren als stootwapen hadden weten te h anteeren! Wat kan toch de oorzaak zijn, dat het bajonetschermen zoo stief moederlijk wordt behandeld, een van de gewichtigste oefeningen voor den indischen soldaat, ja zelfs gewichtiger dan het schieten, om dat zij het moreel verhoogt, en het moreel steeds onze sterkste bondgenoot was in de geheele indische krijgsgeschiedenis. In de europeesehe legers wordt het zijdgeweer eerst op het geweer geplaatst, wanneer de troep zich gereed maakt voor den aanval; bij ons heeft de bajonet geen andere plaats dan op het geweer, wel een bewijs van erkenning, dat de soldaat op 't onverwachts zijn stootwapen kan noodig hebben. De tijden, dat onze inlandsche tegenstander niet beschikte over voldoende en goede schietwapens, beginnen tot de geschiedenis te behooren. Hij staat in dat opzicht lang niet meer zoo ver bij ons ten achter, maar hij is ons nog de baas bij het hanteeren van het blanke wapen. O, laat ons toch breken met het bajonetvechten, dat de compag nie- school leert aan recruten! Neen, in dit opzicht terug naar het oude, terug naar SiebenliaarWanneer dan later de Sumatraan, de Dajakker of de Balinees met zijn gevreesd wapen op ons aanvliegt, dan behoeft dat wapen ons geen vrees aan te jagen, want de bajonet is een geducht wapen in de hand van hem, die haar weet te hanteeren. Ik laat hier een overzicht volgen van eene regeling der morgen diensten bij een bataljon, gedurende 4 weken, zooals die, in verband met hetgeen hierboven werd besproken, zou kunnen wezen. Ik (1) Middagdiensten zijn vervelend en stichten weinig nut, vooral wanneer z|j bestaan in theorieën, afstanden schatten op den grooten weg en dergelijke. Kan men dus de diensten in de voormiddaguren doen plaats hebben, dan late men den troep 's middags vrij. Niets is er tegen dat de dienst na het soepeten wordt hervat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 67