688 beter van zijne oudere kameraden dan bij eene theorie, waarbij hij dikwijls verveeld wordt met dingen, die hij tvel weet. Ook de theorie van het kader liet ik er in onvermeld, omdat het beginsel van eene compagniesgewijze oefening meebrengt, dat ook daarin de compagnies-commandant alle verantwoordelijkheid draagt. Bij de compagnie nu bestaat gelegenheid om na te gaan, wie van het kader niet op de hoogte is van hetgeen hij moet weten, en 't zal den compagnies-commandant niet moeilijk vallen tijd te vinden, om die achterlijken een uurtje onder leiding van een der officieren der com pagnie bezig te doen houden met datgene, waarin zij voorlichting behoeven. Na uiteengezet te hebben in welke opzichten het kader, dat op de kaderschool zijne opleiding genoot, te kort schiet, heb ik 't gewaagd mijne beschouwingen neer te schrijven over de wijze, waarop bij de korpsen aansluiting moet gezocht worden met die opleiding. Het zij verre van mij, dat ik mijne beschouwingen als de juiste zou willen opdringen, maar ik durfde het onderwerp aan te roeren, omdat de aard mijner betrekking mij meer dan een ander in de gelegenheid stelt de basis van het besprokene te beoordeelen. Ik geef mijne beschouwingen gaarne voor betere, en acht 't zelfs wenschelijk dat over dit belangrijk onderwerp van gedachten wordt gewisseld, opdat de directeuren der kaderscholen niet alleen over de opleiding, maar ook over de gevolgen van die opleiding een oordeel kunnen vellen, en de vervulling van de gewichtige taak, die hun is opgedragen, niet lijde door eenzijdige opvattingen. Alvorens mijn opstel te eindigen, wensch ik nóg een enkel punt te releveeren. Is een voortbouwen noodig na de opleiding op de kaderscholen, niet minder is 't wenschelijk, dat bij de korpsen met zorg de stof wordt uitgezocht, welke bij die inrichtingen moet bearbeid worden. Men schjjnt soms alleen te rade te zijn gegaan met iemands straf hoek, en wanneer de man maar geen kwaad gedaan had, diende dit als motief om hem voor eene plaatsing bij de kaderschool in aan merking te brengen. Zoo'n beginsel is niet in 't algemeen belang.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 70