684 Om als sergeant of korporaal goed te kunnen optreden is o. m. noodigfermiteitaplomb en, zooals de schrijver over de werking van de kaderscholen zegt: karakter en aanleg voor een hoogeren graadDat zijn eigenschappen, die niet in 3 maanden kunnen aan geleerd worden, en die de candidaat dus bezitten moet, vóór dat hij op de kaderschool wordt toegelaten. Het blijkt dat daarmee niet altijd rekening is gehouden, zoodat ook soldaten en korporaals op de kaderscholen zijn geplaatst gewor den, die geen andere deugd hadden, dan dat zij nooit kwaad deden. Zulke scholieren blijven gedurende 2 of 3 kwartalen op de kader- school, gedurende welken tijd meestal te vergeefs alle middelen worden aangewend, om hen wat fermiteit te doen eigen makenen wanneer ze dan na verloop van dien tijd voldoende kunnen exerceeren en op de hoogte zijn der verschillende theorieën, dan is men wel verplicht hen aan het examen te doen deelnemen. Zij slagen en worden be vorderd, maar het korps dat hen krijgt, heeft geen nut van zulke exemplaren. Ik heb er van dergelijk kaliber verscheidenen nage oogd, nadat zij de school hadden verlaten en mijne verwachtingen ten hunnen aanzien hebben mij niet bedrogen. Dat 't niet altijd gemakkelijk is voor den compagnies-commandant iemands karakter en aanleg te beoordeelen, wil ik gaarne toegeven, maar men kan toch personen van eene toelating op de kaderschool uitsluiten, die reeds bij eene eerste kennismaking blijk geven zelfs een zweem van fermiteit te missen. En ook dat gebeurde dikwijls niet. Ook met het afnemen van de toelatingsexamens schijnt niet altijd consciëntieus gehandeld te zijn. Dit is nu minder wanneer de can didaat te kort schiet in exercitiën en de theoretische kennis der dienst- en exercitiereglementen, want de opleiding bij de kaderschool beweegt zich voornamelijk op dat gebied, zoodat de achterlijken ongemerkt hun achterstand bijwerken; maar wanneer de candidaat (en ik heb hier speciaal 't oog op den aspirant-sergeant) niet behoor lijk de 4 hoofdbewerkingen van de cijferkunst kent, een gewoon wachtrapport niet in dragelijk hollandsch weet weer te geven en meer dergelijke bewijzen levert van onvoldoende ontwikkeling, dan is 't ten eenemale onmogelijk zulke scholieren in de weinige uren, die voor het onderricht in die zaken gereserveerd werden, zooveel te

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 71