685 leeren, dat zij na één kwartaal kunnen voldoen aan de eischen voor een hoogeren graad. Zij moeten afzonderlijk worden bezig gehouden, en veel kostbare tijd daaraan door den onderwijzer besteed, gaat verloren voor de meer ontwikkelde kameraden. Wat ik opmerkte omtrent fermiteit, aplomb, karakter en aanleg, geldt in 't bijzonder de scholieren van niet-europeeschen landaard. De kaderschool bij het 2° depot-bataljon was, met uitzondering van het Amboneesche element, op dat punt niet gelukkig. Hoewel ook van het niet-europeesche kader eenige schoolkennis wordt geëischt, laat 't zich verklaren dat men bij dien landaard de meerdere of mindere geschiktheid om een graad te bekleeden, niet zoo zeer naar die schoolkennis maar meer naar hunne practische geschiktheid beoordeelt. Die practische geschiktheid nu, moet als uitgangspunt hebben een eenigszins militair voorkomen en houding een flinken oogopslaghet vermogen om te imponeerente domineeren te influenceerenen die eigenschappen vindt men bijna uitsluitend bij de oude soldaten. De niet-europeaan heeft een aangeboren ontzag voor ouderen in jaren; wij kennen allen de bapa's in eene niet-europee sche compagnie en weten bij ondervinding, dat menig compagnies commandant van den invloed van die bapa's nut heeft weten te trekken. Daarom is 't zaak uit de oudere soldaten de stof te zoeken voor het niet-europeesche kader. Ten slotte nog de opmerking, dat ik, bij hetgeen ik hier neerschreef, rekening heb gehouden met de bestaande voorschriften, bepalingen en orders, getuigen de woorden, die ik in 't begin reeds gebruikte: „Tlij moeien roeien met de riemen die we hebben Het was mijn doel niet de gebreken aan te toonen, die de tegenwoor dige kaderscholen aankleven, maar wel door publiceering van hetgeen onder de bestaande omstandigheden voor de opleiding van het kader ge daan wordt, ieder officier in de gelegenheid te stellen over die opleiding te kunnen oordeelen, en daardoor het gebouw te kunnen helpen op trekken, waarvan de fondamenten op de kaderschool gelegd worden. P. Van Lawick van Pabst Directeur van de Kaderschool bij liet 2e depot- bataljon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 72