EEN ADVIES OMTRENT DE TEGENWOORDIGE KA DERSCHOLEN BIJ DE INFANTERIE, Was het doel, met de oprichting der kaderscholen bij de Infanterie beoogd, loffelijk en in overeenstemming met de algemeen gevoelde behoefte, het tegenwoordig algemeen gebrek aan kader bij de korpsen bewijst, dat die scholen niet voldoen aan de behoefte aan kader, wat quantiteit betreft. Ook is in de practijk gebleken, dat op de qualiteit van het af geleverde kader, voornamelijk wat het inlandsch gedeelte betreft, valt aan te merken. Algemeen was opmerkelijk, dat het Europeesch en het Inlandsch kader, afkomstig van de kaderschool, weinig be drevenheid toonde in het geven van instructie bij de practische en ook bij de theoretische oefeningen van de compagnie. De inlandsche korporaals B. en N. bleken zoodanig onbruikbaar te zijn, dat zij van de oefeningen der recruten, wegens totale onge schiktheid, moesten worden verwijderd. De Europ. fourier S., ook van de kaderschool afkomstig, gaf blijken van onvoldoende practische kennis der exercitiereglementen, wat evenwel te wijten was aan het programma van examen voor den graad van fourier, waarop ik hieronder wensch terug te komen. Yalt op het resultaat, door de tegenwoordige kaderscholen geleverd, naar mijne bescheiden meening, niet te roemen, ik zou het evenwel betreuren, wauneer tot geheele afschaffing dier scholen en terugkeer tot het verouderde stelsel van uitsluitende opleiding en vorming bij de korpsen werd besloten, welk stelsel toch nimmer heeft voldaan. De aanschrijving van het Departement van Oorlog II Afd. I Bur. dd. 28 April. 1884, n°. 41, bevat hoofdzakelijk eene verlichting van het programma tot toelating op- en verkrijging van eenen graad bij de kaderscholen, en, in aanmerking nemende wat daarin verder vermeld wordt, moeten deze wijzigingen vermoedelijk worden toege-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 73