687 schreven aan het nijpend gebrek aan kader bij de korpsen. Het middel om in dat dringend gebrek te voorzien, komt mij niet gelukkig gekozen voor. Naar mijne meening hadden de eenmaal opgerichte kaderscholen met hare programma's van toelating en bevordering intact moeten blijven, en had men zijne toevlucht kunnen nemen tot de korpscommandanten, door dezen, tot eene zekere grens, bevoegdheid te verleenen, om kader aan te stellen, geheel volgens oud gebruik. De gewijzigde programma's van examen voor het niet- Europeesch kader zijn thans zoo onbeduideud geworden, dat de opleiding van dat kader wel aan de korpsen kan worden toevertrouwd en dus eene opzending naar eene kaderschool onnoodig is. Het nut met de kaderscholen beoogd wordt uit het oog verloren of bedreigd, zoodat ik eene bestendiging van bedoelde wijziging niet geraden acht. Zoo ook is het gesteld met de aanschrijving van 27 Augustus 1884, N° 1, waarbij de opleiding voor den graad van fourier, sergeant majoor en adjudant- onderofficier bij de kaderscholen wordt afgeschaft. Deze onderofficieren behooren tot de voornaamsten van een korps Infanterie, aan wie veel is toevertrouwd en van wie veel afhangt Eene methodische, goede en degelijke opleiding en vorming bij eene kaderschool van zulke onderofficieren, kan niet anders dan zeer verkies lijk en hoogst nuttig zijn. Ging die opleiding boven de krachten van de tegenwoordige kader scholen, dan zou de keuze gelukkiger geweest zijn, wanneer de op leiding van het niet- Europeesch kader bij de kaderschool slechts tijdelijk was losgelaten, vooral daar het examen van het laatstgenoemd kader niets meer te beteekenen had. Behoudens eenige uitzonderingen, waarop ik hieronder wenscli terug te komen, wordt eene bestendiging der wijzigingen vervat in de beide vorengenoemde aanschrijvingen niet wenschelijk geacht, als afbrekende voor de kaderscholen en leidende tot de oude reeds door de ondervinding veroordeelde toestanden. Omtrent de werking der kaderscholen in het algemeen valt nog het navolgende te zeggen 1e. Dat het goede resultaat der kaderscholen niet anders dan af-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 74