688 hankelijk moet ziju van de lotsverbetering van den onderofficier en de gegradueerden in het algemeeneene betere bezoldiging, eene betere kleeding en eene behandeling met meer onderscheiding van den onderofficier zijn behoeften, die zoo algemeen erkend en dringend noodzakelijk zijn, dat men eerst daaraan de hand had moeten slaan, alvorens tot de oprichting van kaderscholen over te gaan. De toestand is nu zoo, dat sommigen geen graad begeeren, of wel dat anderen, die eeuen graad bezitten, daarop geen prijs genoeg stellen. 2e. Dat in elk geval, steeds aan de korpscommandanten de be voegdheid moet worden gelaten, om het kader tot de verschillende graden, behalve tot adjudant-onderofficier, te bevorderen, wanneer de aspiranten aan dezelfde voorwaarden en hetzelfde programma van examen kunnen voldoen, als voor de kaderschool gesteld. Eene opzending naar die school wordt dan immers geheel onnoodig. Ijverige gegradueerden en minderen zullen altijd wel den weg weten te vinden, om zich voor bevordering te bekwamen, waartoe de korpsscholen ook gelegenheid behooren te bieden. En waarom zou men nu zulke personen, die meestal tot de besten en bruikbaarsten behooreunog noodzaken naar eene kaderschool te gaan? En waarom zou men den korpscommandanten het middel ontnemen, om uitmuntende militairen, die overigens aan alle voor waarden voldoen, dadelijk te kunnen beloonen En men denke over dat middel niet te geringde troepenofficieren, die dagelijks met den troep omgaan, kunnen zulks bevestigen. 3e. De bepaling dat het kader, bij de kaderschool voor den hooge- ren graad opgeleid wordende, slechts gedetacheerd wordt van de korpsen, dus daarbij niet wordt aangevuld, drukt te zwaar en maakt die scholen bij het leger impopulair. Wil men de kaderscholen aan haar doel doen beantwoorden, dan zal de kaderformatie naar behoefte dienen te worden uitgebreid. 4c. Wanneer het onderwijs op de korpsscholen in overeenstemming wordt gebracht met dat der kaderscholen, zoodanig dat men daar naar hetzelfde leerplan kan worden opgeleid, niet alleen voor eene toelating tot de kaderschool, maar ook voor den graad van korpo raal en sergeant, en dat alleen en uitsluitend wordt onderwijs gege ven aan lien, die zich vrijwillig aanmelden, zoodat op de korps-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 75