689 scholen met weinig, maar goed en bekwaam onderwijzend personeel kan worden volstaan, dan zullen de korpsscholen beter kunnen vol doen en zal ook slechts ééne kaderschool als afzonderlijke en zelf standige inrichting, naar de behoefte georganiseerd, voor de geheele Infanterie wel voldoende zijn, wat vooral met het oog op eenheid, eenvormige opleiding, een klein personeel geschikt voor het onder wijs en allerlei andere omstandigheden, zeer te verkiezen is. Wanneer men dan voorts aan die kaderschool de bepaling ver bindt, dat daarbij jongeliedenzoowel Europeanen als niet-Europe- anen van een te bepalen leeftijd, voor eene dienstverbintenis bjj het leger kunnen worden toegelaten, om, naar gelang van aanleg en geschiktheid, voor eenigen graad te worden opgeleid, dan zou de kaderschool uit de Indische jongelingschap, die terugdeinst voor een verblijf in eene Indische kazerne als fuselier, veel stof kunnen leveren tot aanvulling van het leger. Ook inlandsche jongelieden, afkomstig van de Gouvernements inlandsche lagere scholen, die ook al een bestaan als klerk gaan zoeken, zouden op die wijze voor het leger kunnen gewonnen worden. Aan eene verbetering van het inlandsch kader en eene opneming in het leger van het beste inlandsch element, bestaat niet het minste behoefte. Het inlandsch element, dat nu gewoonlijk in het leger gebracht wordt, behoort, zacht uitgedrukt, niet tot het beste gedeelte der natiën. Bjj de barisans op Madura, waar een gewoon inlander officier kan worden, treft men Madureesch kader aan, afkomstig van vorenge noemde inlandsche scholen, dat zeer uitmunt en aan het vroegere doch thans gewijzigde programma van examen voor niet-Europeanen, met gemak zou kunnen voldoen. Wanneer erkend mocht worden, dat eene beoordeeling der voor schriften beheerschende het inwendig beheer der tegenwoordige kader- scholen, meer eigenaardig behoort tot de bevoegdheid der daarbij betrokken officieren, dan rest mij nog, omtrent de punten van het voorschrift, welke wijziging behoeven, het volgende aan te teekenen a. Artikel 5 van het voorschrift, de twee laatste alinea 's laten vervallen. b. Artikel 6de wijziging volgens aanschrijving bestendigen, met 1885, Dl. II 44

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 76