693 in het vuren voor het personeel van het wapen te dienen, een gedeelte van den arbeid der commissie van proefneming op zich te nemen. De directeur der Artillerie-Schietschool is een hoofdofficier, terwijl voor den dienst daarbij is aangewezen, het personeel der 9° en 10e com pagnie van het le regiment vestingartillerie. Zij, die de uitstekende middelen gezien hebben, waarover beide bovengenoemde commissiën te Scheveningcn en te Oldenbroek beschikken kunnen, zullen het met ons eens zijn, dat er te Batoe-Djadjar in dien geest nog zeer veel gedaan kan worden. "Wel is het waar, dat het geschutstelsel dat men in Nederland heeft, veel wat meer te doen en te beproeven oplevert, dan hetgeen de Indische artillerie tot nog toe had, maar nu onze veldartillerie reeds sedert een jaar in het bezit is van haar stalen achterlader en de bergartillerie daarmede spoedig volgen zal, evenals naar wij hopen willen, met een stalen achterlaad- mortier van hetzelfde kaliber, is het oogenblik gekomen, waarop o. i. ook uitbreiding der formatie van de commissie van proefneming noodzakelijk is. Het Krupp-materieel is zeer kostbaar, maar vergoedt deze minder goede eigenschap door hare uitnemende bruikbaarheid. Onze stalen achterlader is een voortreffelijke vuurmond en niet duur voor een personeel, dat zich het bezit daarvan waard toont te zijn. Maar daarvoor is het noodig dat het kanon, zoolang men al diens goede hoedanigheden nog niet kent, een onderwerp van vportdurende studie voor het wapen blijve, opdat men er langzamerhand het maximum profijt van trekken kunne. De bjj den vuurmond te bezigen munitie, een goede opzet, het wegnemen van alle op het schot nadeelig werkende invloeden, maatregelen ter behoorlijke conservatie van het kanon en bjjbehoorend materieel, goede regels voor het inschieten, moeten onderwerpen zijn aan wier studie en onderzoek iedere artillerie-officier zich wijdt. Dat er vooral in het begin na de invoering van het nieuwe materieel veel te onderzoeken en te beproeven valt, spreekt van zelfeveneens dat men opgemerkte verbeteringen en voorstellen omtrent het materieel zoo spoedig mogelijk zal moeten beproeven, om deze, wanneer zij in de practijk ook goed zijn bevonden, al dadelijk in te kunnen voeren en alzoo een stap nader tot het volmaakte te komen. Doet men dit

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 80