695 In de tweede plaats achten wij het nemen van proeven bij de batterijen niet wenschelijk, omdat men omtrent de juistheid der uit komsten niet altijd die zekerheid kan hebben, die men van eene commissie van proefneming verwachten kan. De routine die men daar in het nemen van proeven gekregen heeft, de hulpmiddelen tot het juist waarnemen en het wegnemen van nadeelige invloeden, zijn omstandigheden, die het eene proefnemingscommissie mogelijk maken juister en nauwkeuriger waarnemingen te leveren, dan bij eene batterij tijdens de practische oefeningen geschieden kan. Eene uitbreiding der commissie van proefneming ter oplossing van zoovele tot heden nog onbeantwoorde vragen aangaande onzen 7,5 cM. A. veld vuurmond en eerlang te verwachten bergkanon en achterlaadmortier, is dus dringend noodig, wil men zich spoedig in het bezit zien van uitstekend door het personeel gekend en gewaardeerd materieel. Eene commissie van proefneming, bestaande uit een president en een viertal permanente leden, is daarvoor een vereischte; voor eene goede waarneming bij de proeven, voor het behoorlijk bedienen der hulpmiddelen bij de proefnemingen benoodigd en het voldoende contro leeren van verkregen uitkomsten, achten wij leden een minimum. Zoo lang de legerformatie het wapen der artillerie nog niet gelukkig kan ma ken door deze uitbreiding, vastgesteld door een Koninklijk besluit, in haar inhoud op te nemen, hopen wij dat het den Chef van ons wapen moge gelukken, ieder jaar, hoewel steeds voor tijdelijk, den president van de commissie van proefneming dezelfde officieren toetevoegen, opdat er in het wapen aldus een kern gevormd worde, waaruit ook naderhand goede voorzitters te kiezen zijn. Met een genoegzaam sterk personeel, met goede hulpmiddelen en het geheele jaar tot het nemen van proeven vóór zich, zullen de goede uitkomsten zich niet laten wachten. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 82